Junker “Ben Kıbrıslıyım” diyerek Türkiye’nin faaliyetlerinden söz etti

119

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker, Türkiye’ye Suriye’ye müdahalesini kast ederek itidalli olarak faaliyetlerini hemen durdurması çağrısında bulundu; Türkiye’nin Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki sondaj operasyonlarından söz ederek ‘Ben bir Kıbrıslıyım’ dedi.

Brüksel’deki Avrupa Parlamentosu oturumunda konuşan Juncker, “Eğer (Türkiye’nin Kuzey Suriye’deki) planı sözde güvenli bir bölge yaratmaksa Avrupa Birliği’nden bunun için hiçbir şey ödemesini beklememesi gerektiğini belirtti.

Juncker şöyle devam etti:

“Avrupa Birliği’nin Türkiye ile ilişkileri her zamankinden daha karmaşık ve önemlidir.”

“Türkiye Avrupa Birliği için özellikle göç konusunda anahtar bir ortaktır.”
“Benim kesin taahhüdüm Komisyon’un taahhüdüdür. Sanıyorum Avrupa Birliği’nin 2016 AB uygulaması – Türkiye’nin açıklaması hala açıktır. Türkiye’deki mülteci kolaylıkları esasta somut sonuçlar vermeye devam ediyor ve bunu unutmamalıyız.”

“Ama başka konular da vardır ki, Türkiye’nin doğu Akdeniz’deki sondajı gibi övülmeye değer değildir, özellikle bu konuda ben bir Kıbrıslıyım ve Kıbrıs’la dayanışma içinde olmaya devam edeceğim.”

“Türkiye’nin Suriye ile sınırıyla ilgili güvenlik endişeleri vardır. Ancak ben Türkiye’den ve diğerlerinden itidal içinde hareket etmelerini ve devam eden operasyonlarına hemen son vermelerini istedim. Bu askeri harekât iyi bir sonuca götürmez ve Türk dostlarımıza dikkat etmeliyiz.”

“Suriye anlaşmazlığına yaşayabilir bir çözüm ancak akılcı bir siyasi bir geçiş sağlanarak elde edilebilir.”