2020’de Türk diplomasisini neler bekliyor?

422

Türkiye, diplomasi ve güvenlik politikaları açısından 2020’ye hızlı ve yoğun bir başlangıç yapmaya hazırlanıyor. Libya’ya asker gönderme konusunda yılın ilk günlerinde adım atmayı öngören Türkiye, son dönemde giderek artan rejim saldırıları nedeniyle Suriye’nin İdlib bölgesinden kaynaklanan güvenlik sorunları ve göç hareketleriyle de uğraşıyor. 2020’in ilk en üst düzey konuğu olacak olan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yapılacak görüşmeler, hem Suriye hem de Libya açısından önem taşıyacak.

2019’da Rusya’dan aldığı S-400 hava savunma sistemlerini ABD’nin yaptırım tehditlerine karşın topraklarına konuşlandıran, itirazlara karşın Suriye’ye tek taraflı askeri operasyon düzenleyen Türkiye, başta NATO olmak üzere Batı ile ilişkilerinde yeni ve zorlu bir döneme daha girmeye hazırlanıyor.

Demokrasi ve insan hakları gündemindeki gerilemenin devam etmesi nedeniyle Avrupa Birliği (AB) ile tam üyelik müzakerelerinde bir hareketlilik yaşanması öngörülmüyor.

Türkiye ile Libya’daki Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) arasında 27 Kasım 2019’da imzalanan iki mutabakat muhtırası ve Trablus hükümetinin Türkiye’den askeri destek istemesi 2020’nin diplomasi ve güvenlik gündemini belirlemesi açısından önemli oldu.

Yeni yılın ilk günlerinde Libya’ya asker gönderme tezkeresini TBMM’de onaylatmayı planlayan hükümet, UMH’nin kontrolündeki Trablus bölgesinin korunması ve düzenli polis ve askeri güçlerinin oluşması hedeflerine uygun şekilde oluşturulacak askeri birliklerini Libya’ya göndermeye hazırlanıyor.

www.bbc.com/turkce/haberler-turkiye-50950661