BMGK: Maraş ile ilgili 550 ve 789 sayılı kararlara aykırı olan eylemler yapılmamalıdır

166

Türkiye’nin KKTC’deki Maraş’ın yerleşime açma ilgili Kıbrıs Cumhuriyeti’nin BM Güvenlik Konseyi (BMGS) nezdindeki başvurusu, Güvenlik Konseyi’nin çarşamba günkü toplantısı sırasında basına kapalı olarak gayri resmi görüşüldü.

BMGK üyeleri arasında yapılana gayri resmi istişarelerin ardından, BM Güvenlik Konseyi Dönem Başkanı, Güney Afrika’nın BM Daimi Temsilcisi Jerry Matjila, Konsey üyeleri adına bir açıklama yayımlayarak, BM Güvenlik Konseyi’nin 550 ve 789 sayılı kararlara aykırı olan her hangi bir eylemen yapılmaması gerektiğini söyledi.

Açıklamada, BMGK üyelerinin Birleşmiş Milletler Siyasi İşler Genel Sekreter Yardımcısı Oscar Fernandez-Taranco tarafından Kıbrıs’taki son durumla ilgili yapılan bilgilendirme için Konsey üyelerinin memnuniyeti ifade ettikleri belirtildi.

BMGK üyeleri, Maraş ile ilgili kararlarının uygulanmasının önemine işaret ederek “2483 (2019) sayılı kararı teyit ettiler; Kıbrıs sorununa BM kararları temelinde, siyasi eşitlik ile iki bölgeli, iki toplumlu federal, kapsamlı, daimi ve adil bir çözüm bulunmasının önemine işaret ettiler.

Üyeler, tüm taraflardan yapıcı bir şekilde ve acil olarak katkıda bulunmaları, bir anlaşmanın bulunmasını olumsuz etkileyecek tüm retorik ve eylemlerden kaçınılması çağrısında bulundular.

Bu arada, BMGK toplantısının ardından açıklamada bulunan Güney Kıbrıs Cumhuriyeti’nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Andreas Mavroyiannis, BM Güvenlik Konseyi’nin Maraş ile ilgili açıklamasından Güney Kıbrıs Cumhuriyeti’nin duyduğu memnuniyeti ifade etti.