Mogherini-Merkel : Türkiye’nin Kıbrıs’ın MEB’ndeki faaliyetleri AB’ni çok endişelendiriyor

134

Avrupa Birliği (AB) diplomasisinin başı Federica Mogherini, Türkiye’nin Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki (MEB) faaliyetlerinin AB’ni çok endişelendirdiğini söyledi.

Barselona’da Akdeniz 4’üncü Bölgesel Birlik Forumu’nun tamamlanmasından sonra düzenlenen basın konferansında bir soruyu yanıtlayan Mogherini şöyle dedi:

“Bizim Türkiye’nin Kuzey Suriye’deki askeri müdahalesiyle ilgili görüşümüz açıktır. Türkiye’nin durdurmasını istedik. Biz bunun sonuçlarının oldukça tehlikeli olduğuna inanıyoruz.”

“Öte yandan bizi çok endişelendiren başka konular da vardır. Bazıları, Türkiye’nin bölgedeki diğer faaliyetleri de bugün (dün) gündeme gelmiştir. O hususta Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki sondajları ve diğer şeyleri de düşünmekteyim.”

Bİr kez daha Türkiye’nin Suriye’deki askeri müdahalesinden söz eden Mogherini, Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye durması çağrısı yaptığını söyledi; bunun Türkiye’nin de çıkarına olacağını vurguladı.

————–

Merkel Türkiye’nin Kıbrıs MEB’deki eylemlerinden endişe duyuyor

Almanya Şansölyesi Angela Merkel Nikos Anastasiades ile yaptığı telefon görüşmesinde, Türkiye’nin Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki endişelerini dile getirerek uluslararası hukukun üstünlüğünü koruması gerektiğini vurguladı.

Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromou’nun, yazılı açıklamasına göre,Anastasiades Almanya Şansölyesi ile yaptığı telefon görüşmesinde “Merkel’i Kıbrıs sorunundaki son gelişmeler ve Türkiye’nin Kıbrıs MEB’indeki  eylemleri konusunda bilgilendirdi ve Avrupa Konseyi’nin bir sonraki toplantısını ele aldılar.

Ayrıca, Türkiye’nin uluslararası hukuku çiğneyerek Suriye’ye gerçekleştirdiği işgal ve askeri operasyonlar konusunda görüş teatisinde bulundular.

Görüşme sırasında, “Almanya Şansölyesi Kıbrıs MEB’indeki Türk eylemlerinden duyduğu endişeyi dile getirdi ve uluslararası hukukun korunması gerektiğini söyledi”.