Rum Savunma Bakanı: East Med’in olası AB deniz konuşlanması alanları arasında olması gerekir

142

Avrupa Birliği Savunma Bakanları, Helsinki’de yaptıkları gayrı resmi toplantıda, ‘çıkarları olan alanlar’da deniz güçleri konuşlandırılmasını koordine etme yollarını görüştüler. Kıbrıs Savunma Bakanı Savvas Aggelides, hidrokarbon kaynaklarının gelişimi ve Türkiye’nin  faaliyetlerinin olduğu Doğu Akdeniz’i de içine alan görüşü destekledi.

Aggelides, Avrupa Birliği Konseyi’nin Finlandiya Başkanlığı tarafından 28 – 29 Ağustos’ta düzenlenen, Ortak Güvenlik ve Savunma Politikası’nın görüşüldüğü gayrı resmi toplantısına katıldı.

Kıbrıs Haber Ajansı’na (KHA) konuşan Savvas Aggelides, AB deniz güçlerini koordine etme görüşmesinin daha başlarında olduklarını, Birliğin belirli bölgelerin güvenliği ve istikrarı geliştirmeyi amaçladıklarını söyledi.

Hazırlık görüşmeleri de Konsey’in çalışma gruplarında devam ediyor.

Aggelides yaptığı konuşmada, mevkidaşlarından AB donanmasının ‘çıkarların olduğu bölgelerde’ haklılığının belirginleştirileceği belirli kriterde anlaşmalarını istedi.

Savunma Bakanı, Doğu Akdeniz’in de dâhil edilmesi lehinde konuştu; Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Münhasır Ekonomik Bölgesi’ne ve hidrokarbon kaynaklarının devam eden gelişimine değindi.

Doğu Akdeniz’deki kaynakların Avrupa Birliği için alternatif bir enerji kaynağı oluşturacağını, konunun Birlik için acil sorun olduğunu belirten Aggelides, Türkiye’nin Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki faaliyetinden söz etti ve mevkidaşlarına Ankara’nın bölgedeki  faaliyetlerini anlattı.

Korsanlık ve terörizm sorunlarından, ayrıca bölgedeki göçmen akışından da bahseden Bakan, Doğu Akdeniz’i deniz güçlerinin konuşlandırılacağı ‘bir çıkar bölgesi’ olarak niteleyecek bazı kriterlerin kullanılabileceğine işaret etti.

Yunanistan’ın, ayrıca diğer üye ülkelerin bu görüşlere olumlu baktıklarını, Fransa’nın da Doğu Akdeniz konusunu gündeme getirdiğini ifade eden Savvas Aggelides, bu görüşlerin çalışma grupları tarafından değerlendirilmesi gerektiğini, gayrı resmi toplantıdaki görüşmenin siyasi güç amaca hizmet etmesi gerektiğini kaydetti.

Finlandiya’nın AB Başkanlığı toplantıda ayrıca bir sondaj için hibrit tehdidiyle ilgili bir senaryo sundu. Aggelides’e göre bu senaryo, Kıbrıs’ta münhasır ekonomik bölgede Türkiye’nin faaliyetlerini farklı değildi.

Kıbrıs, Fransa ve Belçika Bakanları AB füze sistemini geliştirmek için niyet mektubu imzaladılar
——————————-
Bu arada Aggelides, Fransa’dan Florence Parly ve Belçika’da Didier Reynders’le birlikte perşembe günü (Gözlem Hattı Ötesinde Kara Savaş alanı Füze Sistemi) BLOS’un gelişimiyle ilgili bir niyet mektubuna imza koydular.

Savunma Bakanı Aggelides Kıbrıs Haber Ajansı’na, bu niyet mektubunun imzalanmasının PESCO çerçevesinde bu sisteminin daha da geliştirilmesinin amaçlandığını söyledi.

Öte yandan Savvas Aggelides Çarşamba günü İtalya Savunma Bakanı Elisabetta Trenta ile bir araya geldi. Twitter’deki bilgiye göre iki bakan askeri ve savunma işbirliğinin artırmak için pratik yollarla ilgili yapıcı bir görüşme gerçekleştirdi.

Kha