Rum Hükümet Sözcüsü: Türkiye’nin davranışları Kıbrıs sorununun çözümünü sekteye uğratıyor

150

Türk yetkililerinin Kıbrıs açıklarında Türk sondaj gemisi ‘Fatih’in sondaj çalışmalarını uzattığına ilişkin son NAVTEX’iyle ilgili olarak cuma günü sorulan bir soruyu yanıtlayan Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromou, Türkiye’nin davranışlarının Kıbrıs sorununun çözümünü sekteye uğrattığını söyledi.

Prodromou, “Maalesef Türkiye  müdahalelerine devam ediyor. Bu davranışları yardımcı olmamakla kalmıyor, Kıbrıs sorununun çözümünü de sekteye uğratıyor. Umarız Türkiye tüm Kıbrıslılar için gerçek bir çözümü müzakere etmeye istekli görünür, yani bu gerginlik politikasını durdurur” dedi.

Lefkoşa’da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Prodromou, “Türkiye’nin bu davranışları her zaman yasadışıdır. Uluslararası toplum ve Avrupa Birliği tarafından kınanmıştır ve tabii Türkiye kendi kendini kandırmaktadır. Doğu Akdeniz’deki enerji denklemine katılmanın yolu bu değildir. Türkiye enerji konularında işbirliği istiyorsa, sadece Kıbrıs Cumhuriyeti’yle değil diğer devletlerle de anlaşmalıdır. Oluşturulmakta olan Avrupa enerji koridoru için yasadışı değil uluslararası hukuk çizgisinde olmalıdır.”

KKTC’de  bulunan rejimin ‘dışişleri bakanı’ Kudret Özersay’ın Kıbrıslı Türk gazetecilerle Mağusa’nın tellerle çevrili bölgesini ziyaretiyle ilgili bir soruyu yanıtlayan Sözcü, Cumhurbaşkanı’nın Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Özel Görevlisi Bayan Jane Holl Lute ile Lute’nin Kıbrıs Türk Toplumu Lideri Mustafa Akıncı’yla yapacağı görüşmeye yoğunlaştığını söyledi.

Hükümet Sözcüsü, “Bayan Lute ile görüşmelerin Genel Sekreterle birlikte müzakerelere başlamayı sağlayacak bir sonraki adıma taşıyacağını umuyoruz” şeklinde konuştu.

Kıbrıs Türk tarafının Mağusa ile ilgili propagandasını ‘hükümsüz’ olarak tanımlayan Prodromou, İsviçre’deki son tur Kıbrıs müzakerelerinde Türk tarafının Mağusa’nın Kıbrıs Rum yönetiminde olacağına ilişkin bir öneri sunduğunu hatırlattı.

Prodromos Prodromou, Kıbrıs Türk tarafının müzakerelerin başlamasını engelleme girişiminden söze etti ve Kıbrıs Rum tarafının buna propaganda yapmadan uygun olduğu şekilde diplomatik yanıt verdiğini belirtti.

Kha