Rum Dışişleri Bakanı AB’ndeki mevkidaşlarına Doğu Akdeniz’deki hibrit tehditler hakkında bilgi verdi

152

Rum Dışişleri Bakanı Nikos Christodoulides, cuma günü tamamlanan AB Dışişleri Bakanları gayrı resmi toplantısı dolayısıyla bulunduğu Helsinki’de mevkidaşlarına Doğu Akdeniz’deki hibrit tehditleri hakkında bilgi verdi.

Christodoulides, Fransa Dışişleri Bakanı ve İtalya Dışişleri Bakan Yardımcısı ile ortak bir görüşme yaptı; Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanı’yla da diplomatik ilişkilerin başlatılmasını öngören ortak bir bildiri imzaladı.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre bir konuşma yapan Christodoulides, hibrit tehditlerinden ve bunlarla mücadeleden bahsetti.

Orta Doğu’da durum ve Batı Balkanlar’la ilgili görüşlerini de belirten Dışişleri Bakanı, Orta Doğu bölgesinin Avrupa için öneminden söz etti; AB’nin burada rolünü ve varlığını güçlendirmek istediğini belirtti.

Kıbrıs Cumhuriyeti’nin bu yönde katkı koymaya hazır olduğuna dikkat çeken Christodoulides, bölgeye yakın bir birliğe üye ülke olarak bütün komşu ülkelerle mükemmel ilişkileri bulunduğunu, Yunanistan’la birlikte geniş bir üçlü işbirliği planları geliştirdiklerini anlattı.

——–

Kıbrıs AB içerisinde hibrit tehdidine eşgüdümlü destek verilmesini destekliyor

Rum Dışişleri Bakanı Nikos Christodoulides ve Savunma Bakanı Savvas Aggelides, Kıbrıs’ın Avrupa Birliği dayanışması temelinde hibrit tehdidine eşgüdümlü destek verilmesini desteklediğini bildirdiler.

İki bakan perşembe günü Helsinki’deki Hibrit Mükemmellik Merkezi’ni ziyaret etti. Bakanlar Savunma Gayrı Resmi Konseyi ve AB Dışişleri Konseyi’ne katıldılar.

Dışişleri Bakanlığı’ndan cuma günü yayımlanan bir açıklamada, iki bakanın Merkezin yetkilileriyle görüşme fırsatı bulduğunu; ikili işbirliğini daha da artırmanın yolları üzerinde görüş alışverişinde bulundukları belirtildi.

Christodoulides ve Aggelides, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin bu alanda ulusal kapasitesini geliştirmeye büyük önem verdiğini ifade ettiler; Avrupa Birliği’nin bir üyesi olarak Kıbrıs’ın dayanışma esasında, hibrit tehditlere eşgüdümlü yanıt vermenin sağlanması anlamında AB düzeyinde işbirliğinin güçlendirilmesi için çalıştığını anlattılar.

Hibrit Mükemmellik Merkezi Ekim 2017’de kuruldu. MS ve NATO ülkeleri Merkeze üye 23 ülkeden oluşuyor. Kıbrıs 2018’de tam üye olmuştu.

Savunma Bakanı gayrı resmi toplantıya katıldı

Savunma Bakanlığı’ndan yayımlanan bir açıklamaya göre, Savunma Bakanı Aggelides, mevkidaşlarına, Türkiye’nin Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Münhasır Ekonomik Bölgesi içerisindeki yasadışı faaliyetlerden bahsetme fırsatı buldu.

Aggelides Türkiye’nin yasadışı faaliyetleri ve hidrokarbon kaynaklarının gelişimine bağlı olarak Doğu Akdeniz’i de içine alacak olan fikri destekliyor.

Savunma Bakanı, güvenlik, terörizm ve enerjinin, Doğu Akdeniz’de güvenliği baltalayan konular olduğuna işaret etti.

Aggelides, Fransa ve İtalya savunma bakanlarıyla da bir araya geldi.

Kha