İngiltere’de Brexit Tartışması Bitti mi?

436

2020, Brexit tartışmasının artık yaşanmayacağı bir yıl mı olacak? İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkış serüveni, yapılan referandumdan üç buçuk yıl sonra nihayet tamamlanacak mı? İngiltere ve Avrupa, yeni yılda, siyasi ve ticari ilişkilerin geleceğini belirlemek için müzakerelerin ikinci ve belki de en hassas aşamasına girecek.

Muhafazakar Parti, İngiltere Başbakanı Boris Johnson’la birlikte son genel seçimde 1987’de Margaret Thatcher’dan bu yana en büyük zaferini kazandı. Bu gelişme, İngiltere’nin Ocak 2020 sonunda Avrupa Birliği’nden çıkması ve hükümetin ”Brexit işini bitireceğiz” şeklindeki kilit seçim vaadini yerine getirmesi anlamına geliyor.

Avrupa Birliği’nde kalmaktan yana olan ve 2016’de yapılan referandumu geri çevirecek yeni bir referandum yapmak isteyenler bile bu umutlarının gerçekleşmeyeceğini kabullendi. Muhafazakar Parti’nin Avam Kamarası’nda 80 sandalye farkla çoğunluğu elinde bulundurması, Johnson’ın Brexit tasarısının Parlamento’dan rahatlıkla geçirmesi anlamına geliyor.

Peki 2020, Brexit tartışmasının artık yaşanmayacağı bir yıl mı olacak? İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkış serüveni, yapılan referandumdan üç buçuk yıl sonra nihayet tamamlanacak mı? Uzmanlar, bu soruların yanıtını net olarak veremiyor. İngiltere ve Avrupa, yeni yılda, siyasi ve ticari ilişkilerin geleceğini belirlemek için müzakerelerin ikinci ve hatta belki de daha hassas aşamasına geçiş yapacak. Bu, iki taraf için de büyük riskleri beraberinde getiriyor.

Boris Johnson, 12 Aralık’ta yapılan seçimlerde elde ettiği büyük zaferden sonra yaptığı konuşmada, İngiltere’de dört yıl içinde üçüncü kez yapılan oylamanın İngiliz halkının Avrupa Birliği’nden çıkmak istediği yönündeki ”su götürmez” kararlılığını bir kez daha ortaya koyduğunu söyledi. Johnson, İngiliz halkının muhalefetteki İşçi Partisi ve merkezde yer alan Liberal Demokratlar’ın desteklediği ikinci bir Brexit referandumu tehdidini de bertaraf etmek istediğini kaydetti.

Ancak Johnson Hükümeti’nin Brüksel’le 2020 sonuna kadar bir ticaret anlaşmasına varıp varamayacağı, ayrı bir konu.

www.amerikaninsesi.com/a/ingiltere-de-brexit-tart%C4%B1%C5%9Fmas%C4%B1-bitti-mi/5217001.html