Türkiye-Libya anlaşması.AB Komisyonu:Uluslararası hukuk ve iyi komşuluk ilişkilerine saygı gösterilmeli

151

Avrupa Komisyonu Dışişleri Sözcülüğüne yeni atanan Peter Stano, Türkiye’ye Libya ile imzaladığı mutabakat zaptıyla ilgili olarak uluslararası hukuka ve iyi komşuluk ilişkilerine saygı göstermesi çağrısında bulundu.

İlk gün ortası brifinginde Kıbrıs Haber Ajansı’nın (KHA) Kıbrıs Cumhuriyeti ve Yunanistan Cumhuriyeti’nin Münhasır Ekonomik Bölgesi’ne yönelik tehditler ve uygulamalarla ilgili sorularını yanıtlayan Stano şöyle dedi:

“Avrupa Birliği (AB) defalarca Türkiye’den uluslararası hukuk ve iyi komşuluk ilişkilerine, etrafındaki bütün ülkelerle, saygılı olmasını, iyi komşuluk ilişkilerine ve ne tür anlaşmazlık olursa olsun barışçı biçimde halledilmesine zarar verecek her türlü tehdit ve davranışlardan kaçınmasını istemiştir. Avrupa Konseyi bu yıl 15 Temmuz’da yaptığı son çağrısında da, münhasır ekonomik bölgenin ve kıta sahanlığının sınır belirlemesinin diyalog ve müzakere yoluyla, iyi niyetle, çok önemli olan uluslararası hukuka tam saygıyla yapılması gerektiğini belirtmiştir. Birçok kez iyi komşuluk ilişkileri ilkesiyle bunu tekrarladık. Anlaşmazlıklar ne olursa olsun, uluslararası hukuka saygı ve iyi komşuluk ilişkileri üzerine yoğunlaşmalı, nazik ve tartışmaya açık tüm sorunları diyalog ve müzakere yoluyla çözmeliyiz.”