Avrupa milletvekilleri Strasburg’da Brexit ve AB Zirve kararlarını görüşecekler

162

Juncker Komisyonu’nun beş yıllık görevinden sonra, 17 ve 18 Ekim Avrupa Birliği (AB) Zirve sonuçları, Brexit gelişmeleriyle ilgili dönem sonu değerlendirmesi Avrupa Parlamentosu’nun pazartesi günü Strasburg’da yapılacak oturumunda ele alınacak.

Her ne kadar da Ursula von der Leyen başkanlığındaki yeni Avrupa Komisyonu’nun onayı olacaksa da Fransa, Macaristan ve Romanya komiserlerinin AP oturumlarında onay alamamaları nedeniyle gündemde müzakere yok. Her durumda yeni komiserlerin planlandığı gibi 1 Kasım’a kadar görevlerini üstlenmeleri beklenmiyor.

Avrupa Parlamentosu Sözcüsü Jaume Duch geçen hafta Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Avrupa Parlamentosu’nun yeni Komisyon’un 1 Aralık’ta göreve başlaması için zamanında oylama yapmasını istiyor.

Salı sabahı son taslak gündemde, milletvekilleri Juncker Komisyonu’nun çalışmalarını dinleyecek. Aynı gün sabah milletvekilleri 17-18 Ekin Avrupa Konseyi sonuçlarını görüşecekler. Geçen haftaki görüşmelerde AB devlet ya da hükümet başkanları Türkiye’nin kuzeydoğu Suriye’deki tek yanlı askeri müdahalesini kınamışlar ve Ankara’nın Kıbrıs’ın ve diğerlerinin münhasır ekonomik bölgedeki yasa dışı sondaj faaliyetleriyle ilgili karar almışlardı.

Brexit’in de oturumda ele alınması bekleniyor. Milletvekilleri Suriye’nin kuzeydoğusundaki Türk askeri operasyonu ve sonuçlarını da çarşamba sabahı görüşecek. Perşembe günü oylama yapılacak.

Strasburg’daki Parlamento gelecek yılki AB bütçesiyle ilgili çarşamba günü oylama yapacak, iklim değişikliği, gençlerin işsizliği, Erasmus, göç ve dış politikayı da ele alacak. 

Milletvekilleri öğleden sonra, geçen hafta Avrupa Konseyi Kuzey Makedonya ve Arnavutluk’a ‘yeşil ışık’ verilmemesinden sonra iki Batı Balkan ülkesinin üyelik müzakerelerinin açılmasını görüşecek. Juncker bu duruma ‘tarihi bir hata’ demişti.