Alman basını…KStA: NATO krizinin sorumlusu Trump ve Erdoğan

172

Brüksel’de düzenlenen NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı, AB’ye yönelik eleştiriler ve Almanya’da Müslüman ilkokul çocuklarına başörtüsü yasağı tartışmaları Alman basınının yorum köşelerinde ele alınan başlıca konular.

Brüksel’de dün NATO Dışişleri Bakanları toplantısı yapıldı. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un “NATO’nun beyin ölümü gerçekleşti” sözleriyle alevlenen NATO tartışmalarının gölgesinde gerçekleşen toplantıda dışişleri bakanları birlik mesajları verirken, ittifakın sorunlarını elbirliğiyle çözmenin yolları arandı.

Reutlinger General-Anzeiger Macron’un NATO’ya yönelik eleştirilerinin kaynağında hayal kırıklıklarının yattığı yorumunu yapıyor:

“Macron, etrafa sataşarak, eski Fransa Cumhurbaşkanı De Gaulle’nin tarzına uydu. Böylece Amerikalılar, Türkler, Almanlar, NATO ve AB’ye dair hayal kırıklıklarını da açığa çıkarmış oldu. Kürsüde bir öğretmen gibi konuştu. Bunun üzerine kısa ve utanç verici bir sessizlik oldu, ta ki Alman Savunma Bakanı ‘O zaman bir komisyon kuralım’ diye bir fikir ortaya atana kadar. NATO gerçekten bir krizde, ama beyin ölümü gerçekleşmedi. Fransa Cumhurbaşkanı’nın niyeti Batılı savunma ittifakını ortadan kaldırmak değil, onu sarsmak. Bazı Avrupalı partnerlerine göre başarılı oldu da.”

Kölner Stadt-Anzeiger gazetesi NATO ile ilgili sıkıntıların başlıca nedeni olarak Trump ve Erdoğan’ın kural tanımayan tutumlarını gösteriyor:

“Mesele NATO’da kural eksiklikleri değil. NATO’nun sorunu kural eksikliklerinden ziyade üye ülkelerin hükümet ve devlet başkanlarının kuralları umursamamaları. Eğer ABD Başkanı Trump NATO’ya güvenseydi Amerikan askerlerini Suriye’nin kuzeyinden tek başına çekmezdi. Ve eğer Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı NATO’nun başarısı ilgilendirmiş olsaydı Suriye’nin kuzeyine zorla girmezdi. İşte bu kişiler 70 yıl önce kurulan NATO’yu kurulduğu günden bu yana gördüğü en ağır anlam krizine götürdüler. Uzmanlardan oluşan bir heyetin sorunu çözmesi neredeyse imkansız.”

Dw-Dpa