Samimi karşılamalarıyla şaşırtan Juncker: Putin’i de Erdoğan’ı da öptüm, Avrupa’ya zarar vermedi

220

Liderleri öptüğü, beşlik çaktığı samimi karşılamalarıyla bilinen AB Komisyonu’nun görevini devretmeye hazırlanan başkanı Jean-Claude Juncker, “Putin’i, Erdoğan’ı öptüm. Bu, Avrupa’ya zarar vermedi” dedi.

Görevini devretmeye hazırlanan Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, liderleri yanaklarından öptüğü, sırtlarını sıvazladığı samimi karşılamalarını savundu.

Alman basınından Der Spiegel dergisine konuşan Juncker, “Neysem oyum. Bazen cezaevleriyle ilgili en kötü şeyin, fiziksel yakınlığı deneyimleyememek olduğunu düşünüyorum. Başka insanlara hiç dokunmadığımı ya da onların bana dokunmadığını düşünemem” dedi.

“Ekibim bazen beni şu ya da bu insana sarılmamam konusunda uyarır” diyen Juncker, “Ama (Recep Tayyip) Erdoğan tarafından öpüldüm, dolayısıyla ben de onu öptüm. (Rusya Devlet Başkanı Vladimir) Putin’in öptüm, o da beni öptü. Her iki durumda da bu kesinlikle Avrupa’ya zarar vermedi” ifadelerini kullandı.

Brexit hakkında: Çok yalan söylendi

Jean-Claude Juncker, aynı röportajda Brexit, iklim protestoları ve ABD Başkanı Donald Trump’ın saygısını nasıl kazandığı gibi konularda da açıklamalarda bulundu.

Avrupa Birliği’nde kalmaları için İngilizleri ikna etmeye çalışmadığını söyleyen Juncker, “Pek çok davet vardı ancak (dönemin başbakanı David) Cameron bana ihtiyacı olmadığını söyledi. AB Komisyonu, İngiltere’de kıtada (Avrupa) olduğundan çok daha az popülerdi” dedi.

Bugün baktığında bunun büyük bir hata olduğunu düşündüğünü belirten Juncker, “Onlara karşı çıkacak sese ihtiyaç olduğu konusunda çok fazla yalan söylendi, mevcut Başbakan Boris Johnson da buna dahil” ifadelerini kullandı.

Genç iklim savaşçıları için: Hoşuma gidiyor ama saf değilim

İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg’in verdiği ilhamla dünyanın dört bir yanında eylemlere imza atan genç ekoloji savaşçılarında da değinen Juncker, “Genç insanların dahil olmasından gerçekten hoşlanıyorum ama saf biri de değilim. Bu tarz içli sözlerle ifade edilenlerin çoğunu gerçekte başarmak o kadar kolay değil. Klasik sanayi Avrupa’da varlık göstermeye devam etmek zorunda” diye konuştu.

tr.sputniknews.com/dunya/201911041040551118-samimiye-karsilamalariyla-sasirtan-juncker-putini-de-erdogani-da-optum-bu-avrupayi-incitmedi/