AB, Suriye’de Türkiye ve ABD hareketleriyle ilgili, gerçek bir siyasi geçişe ihtiyaç var, dedi

179

Türkiye ve ABD’nin kuzeydoğu Suriye’deki çatışmalarla ilgili son açıklamalarını değerlendiren ve Avrupa Dış Eylemler Hizmetleri, sadece gerçek bir siyasi geçişle yaşayabilir bir çözüme ulaşılabileceğini açıkladı.

Avrupa Dış Eylemler Hizmetleri ve Komisyon Sözcüsü Maja Kocijiancic şöyle dedi:
“Türkiye ve ABD’nin kuzeydoğu Suriye’deki durumla ilgili açıklamaları ışığında, Türkiye’nin meşru güvenlik endişelerini kabul ederek, Avrupa Birliği baştan beri, Suriye’deki çatışmalar için askeri yollarla herhangi bir sürdürülebilir çözümün elde edilemeyeceğini ve bunun sadece BM Güvenlik Konseyinin 2254 sayılı kararına ve BM Genel Sekreterinin himayesinde gerçekleştirilen Cenevre süreci çerçevesinde Suriyeli partilerin müzakere ettikleri 2012 Cenevre açıklamalarına dayalı gerçek bir siyasi geçişle başarılabileceğini ve AB’nin Suriye devletinin birlik, egemenlik ve toprak bütünlüğüne bağlı olmaya devam ettiğini ifade etmiştir”.

“Kuzeydoğu Suriye’deki yeni silahlı çatışmalar sadece vatandaşların acılarının derinleşmesi ve kitlesel yer değiştirmelere ve göçlere yol açmakla kalmayacak ama aynı zamanda mevcut siyasi çabaların ciddi bir tehlikeye sokacaktır”.

“AB, Türkiye’nin de içinde bulunduğu Astana garantörlerine, çatışmaların durdurulmasının sağlanması, sivillerin korunması ve Suriye’ye insani erişimin engelsiz, güvenli ve sürdürülebilir bırakması çağrısında bulunmaya devam ediyor”.
“AB dışişleri bakanları gelecek hafta toplanacak ve Suriye’deki durumun toplantının gündeminde bulunması bekleniyor.
“Son olarak, göçmenler ve yerlerinde edilmiş kişilerle ilgili olarak , AB bunun yalnızca güvenli, gönüllü ve onurlu bir dönüş için gerekli koşulların karşılanmasıyla yapılabileceği yönündeki pozisyonunu korumaya devam ediyor”.