Rum Sözcü: Türkiye’nin faaliyetlerine karşı AB seviyesinde ortak girişimlerde bulunmalıyız.AB liderler zirvesinin gündeminde Türkiye’de var…

151

Rum Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromou, Kıbrıs Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, Kıbrıs hükümetinin, Türkiye’nin Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki  faaliyetleri konusunda Avrupa Birliği seviyesinde ortak girişimlerde bulunulması ihtiyacı duyduğu görüşünü dile getirdi.

Sözcü, AB Konseyi, Türkiye’nin eylemleri konusunda kararlar aldığını ve bu çerçevede Nikos Anastasiades’in de Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk ile temasa geçerek Türkiye’nin eylemlerinin Konsey zirvesinin gündemine dâhil edilmesini talep ettiğini söyledi.

17-18 Ekim tarihlerinde yapılacak Avrupa Zirvesi sırasında Nikos Anastasiades’in, AB liderlerini Türkiye’nin Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki  eylemleri ve Kıbrıs’ın 7. parselinde sondaj çalışmalarda bulunma niyeti hakkında bilgilendireceğini ifade eden Hükümet Sözcüsü, liderlerin konu üzerinde görüş teatisinde bulunacaklarını ve zirvenin ardından yayımlanması beklenen sonuçlarda konuyla bağlı – ifadeler olmasının beklendiğini söyledi.

Sözcü, zirvenden önce AB Dışişleri Bakanları toplantısının yer alacağını da söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetleri hakkında Yunanistan’da yaptığı açıklamalarını da yorumlayan Sözcü, “ABD’nin diplomatik araçlarının çeşitliliği ile etkisi dikkate alındığında” ABD hükümetinin söz konusu görüşünün açık ve net bir şekilde ifade edilmesinin önemine işaret etti.

BM Genel Sekreteri ile  Nikos Anastasiades ve Mustafa Akıncı arasında kasım ayında planlanması beklenen üçlü görüşme hakkında Prodromos Prodromou, Türkiye’nin görüşmeyi olumlu karşılaşıp karşılamadığının gelecek günlerde belli olacağını söyledi.

Sözcü, BM Genel Sekreteri’nin özel görevlisi  Jane Holl Lute’nin eylül ayında Kıbrıs’a yaptığı ziyareti sırasında Türkiye’nin referans şartları konusunda ilerleme sağlanmasına izin vermediğini belirtti.

Sözcü, devamla, Bayan Lute’nin yakın gelecekte adayı ziyaret etmesi olası olduğunu da belirtti.

Lefkoşa’nın, Türkiye’nin Maraş ile ilgili  Lefkoşa’nın, BM Güvenlik Konseyine başvurusuyla ilgili Kıbrıs Haber Ajansı’nın bir sorusuna Sözcü, Lefkoşa’nın BM Güvenlik Konseyi’nden 550 ve 789 sayılı kararlarının teyit edildiği yönünde BM Güvenlik Konseyi Başkanı tarafından bir açıklama arzu ettiği yanıtını verdi.