Lefkoşa ve Riyad ilişkileri geliştirme konusunda anlaştılar; Suudi Arabistan Kıbrıs’la ilgili BM kararlarını desteklediğini belirtti

151

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı İbrahim Bin Abdülaziz Al-Assaf’ın Lefkoşa’da Dışişleri Bakanı Nikos Christodoulides’le görüşmesinden sonra yapılan ortak açıklamada, Suudi Arabistan’ın Kıbrıs’ın egemenliğini, Birleşmiş Milletlerin Kıbrıs sorunu üzerindeki kararlarını desteklediği ve tarafların sorunlarını barışçı yolla çözeceklerinin umulduğu ifade edildi.

Kıbrıs’a Suudi Dışişleri Bakanı’nın ilk resmi ziyareti olarak gerçekleşen ziyarette Al-Assaf, Kıbrıs-Suudi Arabistan ilişkilerinde her yönde büyük ilgi gördüğünü belirtti.

Christodoulides’le görüşmelerinden söz eden Al-Assaf, “Coğrafik konum, Kıbrıs ve Arap Dünyası arasındaki ilişkinin tarihi, ekonomik konular ve iki ülkenin sunacağı fırsatlar gibi bizi bir araya getiren birçok unsurun avantajını kullanmak gerektiğine karar verdik” şeklinde konuştu.

Dışişleri Bakanı Christodoulides de Al-Assaf’a Kıbrıs sorunundaki son gelişmeleri aktardı ve Kıbrıs’ın, adanın yeniden birleşmesi ve Kıbrıs sorununa adil, uygulanabilir ve kapsamlı çözüm için çabaları desteklemede Suudi Arabistan’ın samimi duruşundan duyulan memnuniyeti ifade etti.

Dışişleri Bakanı, Münhasır Ekonomik Bölge’deki son gelişmeler ve özellikle  faaliyetler ve Türkiye’nin kışkırtıcı davranışı dikkate alındığında Suudi Arabistan gibi ülkelerin dayanışma ve desteğinin vazgeçilmez olduğunu kaydetti.

Görüşmede, AB-Suudi ilişkilerini ele aldıklarını belirten ve Kıbrıs’ın AB-Suudi işbriliğiyle ilgili görüşlerinin bölgedeki ortak sıkıntıların başarıyla giderilmesi çabalarında önemli olduğunu, Kıbrıs’ın Brüksel’de bu anlamlı ve çok yönlü ilişkilerin geliştirilmesini savunmaya aktif olarak devam edeceğini bildiren Christodilides, Al-Assaf’la görüşmenin iki tarafın siyasi ve ekonomik ilişkilerini güçlendirme istekliliklerini yansıttığını söyledi.

Al-Assaf da açıklamasında  Nicos Anastasiades ve Temsilciler Meclisi Başkanı Dimitris Sillouris’le gerçekleştirdiği görüşmelere değindi; iki ülke ilişkileriyle ilgili konuları ele aldıklarını belirtti, “Bu ilişkinin geliştirilmesine her taraftan büyük ilgi duyuluyor” şeklinde konuştu.

Christodoulides’le çok iyi bir görüşme yaptıklarını ve iki ülke ilişkileriyle ilgili bütün konuları ele aldıklarını duyurdu.

Al-Assaf şöyle devam etti:

“Kıbrıs ve Arap dünyası arasındaki tarihi ilişki, coğrafik konum, ekonomik konular gibi bizi bir araya getiren bütün unsurların avantajını kullanmamız gerektiği üzerinde anlaştık.”

“Böylece gelecekte görüşeceğimiz alanlarla ilgili iyi bir listemiz var. İki ülke arasında şimdi yürürlüğe giren iki önemli anlaşmamız var. Ülkelerimizin sunduğu fırsatların avantajlarını kullanmaya kararlıyız.”

“Kıbrıs sorununda Kıbrıs’ın egemenliğini ve meşruluğunu, uluslararası kararları, özellikle Birleşmiş Milletler kararlarını destekliyoruz ve tarafların bu sorunları barışçı bir şekilde çözeceğini umuyoruz. Kıbrıs’ı desteklemeye devam edeceğiz.”

Christodoulides de açıklamalarında, Al-Assaf’ın Kıbrıs’ı ziyaretinin birçok nedenden dolayı büyük önem taşıdığını söyledi.

Dışişleri Bakanı şöyle konuştu:

“En başta ortak siyasi istekliliğin bir kanıtıdır; Kıbrıs ve Suudi Arabistan’ın somut olarak ilişkilerini artırma taahhüdüdür.”

“İkili ilişkilerde ilişkilerimizin görüntüsünü ortaya koyararak gelecekte bunları nasıl geliştireceğimizin yollarını aradığımız önemli ve ileriye dönük bir görüşme yaptık. Bazı önemli adımlar zaten atılmıştı. Çifte Vergilendirme’den Kaçınılması Anlaşması ve Hava Hizmetleri Anlaşması, ikili ilişkilerimizde yolunu açtığımız iki önemli anlaşmadır.”

“Siyasi, ekonomik, enerji, güvenlik, askeri ve savunma alanlarında gelişme potansiyeli vardır. Bir yol haritası çıkardık, ilişkilerimizde önceliklerimizi belirledik.”

“Her ikimizin de turizm ve yatırıma yoğunlaşarak çalışmamız gerekiyor. Bu bağlamda Ekonomik Diplomasi programı çerçevesinde iki ülkede karşılıklı iş forumları düzenlemeye hazırız.”

Christodoulides, Orta Doğu Barış Süreci, Suriye, İran ve Yemen gibi en ciddi ve baskı veren bölgedeki sıkıntılarda, terörizmden yükselen aşırıcılığa ve iklim değişikliğine, sıkıntılara ortak çözümler bulunabileceği yönünde ortak bir anlayış olduğunu da belirtti.

Dışişleri Bakanı görüşmede, Suudi Dışişleri Bakanı’na Kıbrıs ve Yunanistan’ın, Mısır, Lübnan, Ürdün, İsrail ve Filistin dâhil bölgedeki ülkelerle üçlü işbirliğinde son gelişmeleri aktarma fırsatı bulduğunu bildirdi.

Nikos Christodoulides, ortak paydalarının bölgedeki barış, istikrar ve refahın geleceği için ortak vizyon olduğunu kaydetti.

Kha