Yunanistan Başbakanı: Yunanistan Kıbrıs sorununu çözme çabalarında kararlılığını sürdürüyor

160

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis, ülkesinin Kıbrıs sorununa bir çözüm bulma amacıyla yapılan çalışmaları destekleme ve Kıbrıs’ın haklarını koruma kararlılığını sürdürdüğünü söyledi.

Yunanistan Başbakanı, Atina’da resmi temaslarda bulunmakta olan Güney Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiades ile görüşmeden önce açıklamada bulunarak ülkesinin Kıbrıs’a yönelik desteğini teyit etti.

Mitsotakis, Başbakanlık görevini üstlenmesinden bu yana Atina’daki Başbakanlık Sarayı’nı ziyaret eden ilk devlet başkanının Cumhurbaşkanı Anastasiades olduğunu ifade ederek “bu sembolik büyük önem taşıyor” dedi ve Kıbrıs sorununda “hassas bir dönüm noktasında” bulunulduğunu söyledi.

Mitsotakis, Cumhurbaşkanı Anastasiades’in görüşme sırasında kendisini BM Genel Sekreteri’nin özel görevlisi Bayan Jane Holl Lute’nin adadaki iki liderle yaptığı istişareler hakkında bilgilendireceğini belirtti.

“En önemli hedefimiz işgale ve kabul edilmez garantilere son verilmesidir” diyen Yunanistan Başbakanı, devamla,  Nikos Anastasiades’in çabalarına rağmen diğer tarafın ortaya koyduğu engellerden dolayı ilerleme sağlanamadığını söyledi.

Türkiye’nin saldırgan ve yasadışı davranışının sorunlar yarattığını ifade eden Kyriakos Mitsotakis, ülkesinin Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunması amacıyla yapılan çabaları desteklediğini ve Kıbrıs’ın yanında olduğunu; adanın haklarını korunmaya devam ettiğini vurguladı.

Başbakan, Türkiye’nin davranışının ayrıca, Avrupa Birliği’nin çıkarlarına da karşı olduğunu belirterek, bunun herkes tarafından idrak edilmesi gerektiğini kaydetti.

Anastasiades ise Yunanistan’ın Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunması için istikrarlı bir politika izlediğini belirterek Mitsotakis’e teşekkürlerini ifade etti.

Anastasiades, Yunanistan Başbakanı ile yapacağı görüşme sırasında Mitsotakis’i Kıbrıs sorunundaki son gelişmeler hakkında bilgilendireceğini ve özellikle Türk ordusunun dünkü kabul edilmez eylemleri konusunda endişelerini ifade edeceğini söyledi.

Türkiye’nin Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunmasının ardından da Kıbrıs Türk toplumunu kontrol etme arzusunda olduğunu ifade eden Nikos Anastasiades, “adımlar atıldı; referans şartları konusunda koşullar yarattık” dedi.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun KKTC’ye gerçekleştirdiği  ziyarete değinen  Anastasiades, Çavuşoğlu’nun açıklamalarını Ankara’nın niyetleri hakkında endişe yaratıcı açıklamalar olarak niteledi.

Anastasiades, Kıbrıs sorununa doğru bir çözüm bulunması Yunanistan ve Türkiye arasında daha iyi ilişkiler sağlanmasına olumlu katkıda bulunacağını da söyledi.

Kha