Rum Savunma Bakanı: “Yavuz” Türk sondaj gemisi ile ilgili girişimlerimiz daha da yoğun olacak

150

Rum Savunma Bakanı Savvas Aggelides, Kıbrıs hükümetinin “Yavuz” isimli Türk sondaj gemisiyle ilgili “hem siyasi hem de diplomatik seviyedeki” girişimlerinin daha da yoğun olacağını vurguladı ve söz konusu gemiyle ilgili sorunun salt Kıbrıs’ı değil Avrupa’yı da etkileyen bir mesele olduğunu belirtti.

Bakan, KKTC’ye düşen cisim ile ilgili gelişmelere rağmen, Türkiye’nin Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki yasadışı faaliyetlerinin gündemde olmaya devam ettiğini vurguladı.

“Fatih Türk sondaj gemisiyle ilgili yapılan girişimlerimize devam ediyoruz; ancak bu defa girişimlerimiz hem politik hem de diplomatik seviyede daha da yoğun olacak” şeklinde konuşan Savunma Bakanı, “Yavuz” sondaj gemisinin Kıbrıs’ın MEB’indeki faaliyetlerine devam etmesi durumunda, geminin personeli için tutuklama emri çıkarılıp çıkarılmayacağıyla ilgili başka bir soruya “Fatih” gemisiyle ilgili yapılan prosedürün tekrarlanacağı yanıtını verdi .

KKTC’ye düşen ve patlayan cisim ile ilgili bir soruya Bakan, konu üzerinde sabırlı olunması çağrısında bulundu ve “uygun güvenilir bilgiyi elde etmek amacıyla biz de diğer dairelerle koordinasyon içinde çalışmalarımıza devam ediyoruz” dedi.

Bakan, Kıbrıs makamlarının yabancı ülke hizmetleriyle ile de koordinasyon içinde bulunduğunu belirtti.

Kha