Avrupa Parlamentosu ‘nun yeni başkanı David Sassoli oldu

117

İtalyan gazeteci ve Sosyal Demokrat siyasetçi David Sassoli, yapılan ikinci tur oylamada oy çokluğuyla Avrupa Parlamentosu başkanlığına seçildi.

İtalya’nın Sosyal Demokrat Partili Avrupa Parlamentosu (AP) üyesi David Sassoli, AP’deki ikinci tur oylamada yeterli çoğunluğu sağlayarak başkanlığa seçildi. Sassoli’nin bugün yapılan oylamada parlamentodaki 667 geçerli oydan 345’ini aldığı bildirildi. Sassoli’ye karşı aralarında Alman Yeşiller Partisi parlamenteri Ska Keller’le birlikte üç aday yarışıyordu. Avrupa Parlamentosu’nda 10 yıldan bu yana parlamenter sıralarında oturan Floransa doğumlu 63 yaşındaki Sassoli, aynı zamanda bir televizyon gazetecisi.

Sassoli, yine bir İtalyan politikacı olan Antonio Tajani’den başkanlık görevini devralacak. AP’de Sosyalist grupla muhafazakar Avrupa Halk Partisi’nin arasında yapılan anlaşma uyarınca, beş yıllık yürütme döneminin başkanlığı iki grup arasında paylaşılıyor. Buna göre şimdi Sosyalist parlamenter Sassoli, başkanlık görevini 2,5 yıl sürdürecek. Yürütme döneminin son 2,5 yılında da Avrupa Halk Partili bir muhafazakar parlamenter başkanlığı devralacak.

Avrupa Halk Partisi, Sassoli’nin adaylığını desteklemek için bu seçimlere kendi adayıyla katılmaktan vazgeçmişti. Avrupa Halk Partisi’nin başkan adayı daha sonra belirlenecek.

“Daha güçlü bir AP”

Sassoli, oylama öncesi yaptığı konuşmada Avrupa Parlamentosu’nun anlamını güçlendirmek istediğini belirterek “Daha önemli bir rol oynayacak bir parlamentoya ihtiyacımız var” dedi. Beş yıllık yürütme döneminde üstesinden gelinmesi gereken çok sayıda zorluk olduğunu ifade eden Sassoli, Avrupa vatandaşları ile Avrupa kurumları arasında güvenin yeniden tesis edilmesi gerektiğine de dikkat çekti.

Brüksel’de Salı günü düzenlenen özel Avrupa Birliği zirvesinde, Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen de AB Komisyonu başkanlığına aday gösterilmişti. Von der Leyen’in başkanlığının da Avrupa Parlamentosu’nda yapılacak oylamada belirlenmesi gerekiyor.

Dw-Dpa

———

İtalyan David-Maria Sassoli Avrupa Parlamentosu’nun yeni Başkanı oldu

İtalyan Parlamenter David-Maria Sassoli, ikinci turda yapılan seöimde 667 geçerli oyun 345’ini alarak Avrupa Parlamentosu’nun yeni Başkanı oldu.

S&D üyesi olan Sassoli, memleketlisi Antonio Tajani’den fazla oy olarak 2,5 yıllık bir dönem için Başkan seçildi.

İkinci turda yarışan ECR’den Jan Zahradil 160 oy, Yeşillerden Ska Keller 119 ve GUE/NGL’den Sira Rego 43 oy aldılar.

Seçilmesinin ardından bir konuşam yapan Avrupa Parlamentosu’nun yeni Başkanı Sassoli, Avrupa’nın karşı karşıya kaldığı sorunlardan, özellikle göçten bahsetti.

David-Maria Sassoli, konunun Konsey’in bilgisinde olduğunu, Konsey’in yükümlülüklerinden kaçmadığını veya Birliğe yönelik daha fazla güvensizliği körükleyen kararları ertelediğini söyledi.