Anastasiades: Kıbrıs bandıralı gemilere uygulanan Türk ambargosunu sonlandırma çalışmaları yoğunlaşacak

127

Rum lider Nikos Anastasiades, Limasol’da Kıbrıs Denizcilik Odası’nın 30. Genel Kurulu’nda, Kıbrıs hükümetinin Kıbrıs bandıralı gemilere uygulanan Türk ambargolarını sonlandırma çalışmalarının yoğunlaştırılacağını vurguladı ve Türkiye’nin Kıbrıs bandıralı gemilerine karşı ambargosunu yasadışı olarak niteledi.

Rum Meclisi Başkanı Demetris Syllouris, Uluslararası Denizcilik Odası Başkanı Esben Poulsson ve Avrupa Topluluğu Armatörler Birliği Başkan yardımcısı Claes Berglund da genel kurula katıldı.

Anastasiades, Kıbrıs’ın kendi denizcilik sektöründen gurur duyduğunu; çok değerli bir sektör ve Kıbrıs ekonomisinin güçlendirilmesi çabalarına önemli katkısı olduğunu söyledi.

Kıbrıs’ın en çağdaş ve en kaliteli uluslararası nakliye merkezlerinden biri olmayı başardığını ifade eden Nikos Anastasiades, Kıbrıs bandırasını taşıyan gemi sayısı açısından dünyada 11. ve Avrupa’da üçüncü sırada bulunduğunu; Kıbrıs’ın stratejik bir yerde bulunduğunu, mükemmel alt yapıları olduğunu, denizcilik alanında uzmanlığa sahip olduğunu ve umut veren bir gelecek için gerekli yasa, vergi ve yapısal reformların yapıldığını söyledi.

Kıbrıs hükümetinin denizcilik sektörünü desteklediğini ifade eden Nikos Anastasiades, hükümetin denizciliği destekleme çalışmaları çerçevesinde Denizcilik Müsteşarlğı kurduğunu ve aynı zamanda, sektörle ilgili konuları teşvik etmek ve ticari deniz taşımacılığı için vergi çerçevesini güçlendirmek için yeni bir strateji uygulandığını vurguladı.

Kha