Tzionis AB Büyükelçilerine Türkiye’nin Kıbrıs’ın MEB’ndeki faaliyetleri hakkında bilgi verdi

137

Rum Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Tasos Tzionis, cuma günü Avrupa Birliği (AB) Büyükelçilerine Türkiye’nin Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki (MEB)  faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

Müsteşar Tzionis büyükelçilere, Türkiye’nin Kıbrıs’ın karasularında/MEB’indeki  sondaj çalışmalarının Kıbrıs Türk toplumunun yararına olmadığını söyledi.

Tasos Tzionis Dışişleri Bakanlığı internet sitesine de yüklenen sunumunda, sondaj bölgesinin hiçbir şekilde Türkiye’nin kıta sahanlığında olmadığını, bu davranışların, Kıbrıslı Rumlarla Kıbrıs’ın karasularındaki kaynakları adil bir şekilde paylaşacak olan Kıbrıslı Türklerin çıkarına da olmadığını vurguladı.

Kıbrıs’ın defalarca Türkiye’ye çağrı yaparak deniz sınırlarını uluslararası hukuka uyumlu bir şekilde belirlemelerini istediğini belirten Tzionis, Türkiye’ye bu davetin aslında, BM Genel Sekreteri’nin 12 Aralık 2018’deki bir mektubunda da tekrarlandığına dikkat çekti.

Tasos Tzionis, Türkiye’nin her türlü barışçı müzakere çabalarını boşa çıkardığını, nihai bir anlaşmaya götürecek faaliyetleri engellemek ve tehlikeye sokma yoluna gittiğini anlattı.