Avrupa Komisyonu ve Mogherini Türkiye’ye Kıbrıs’ın MEB’yle ilgili uyarısını tekrarladı

134

Avrupa Birliği Dış İlişkiler Servisi (EEAS) ve Avrupa Komisyonu Sözcüsü Maja Kocijiancic, Türkiye’nin Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’yle (MEB) ilgili AB’nin uygun yanıtının ne şekilde olabileceği hakkında yorum yapmaktan kaçındı; diplomatik temaslar ve görevin devam edeceğini belirtti.

Avrupa Birliği’nin Kıbrıs Cumhuriyeti’yle tam bir dayanışma içinde olduğunu tekrarladı ve Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin husumetine karşı Avrupa Konseyi’nin Mart 2018’teki görüşünü hatırlattı.

“Avrupa Konseyi’nin çok açık bir görüşü vardır” diyen Kocijiancic, hafta sonu Bayan Federica Mogherini’nin yaptığı resmi açıklamayı tekrarladı.

————

Mogherini Türkiye’ye Kıbrıs’ın MEB’nde faaliyetlerden kaçınması çağrısı yaptı

Avrupa Birliği (AB) Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Türkiye’ye Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde (MEB) faaliyetlerden kaçınması, kendini dizginlemesi, Kıbrıs’ın egemenlik haklarına saygı göstermesi çağrısı yaptı; AB’nin Kıbrıs’la tam dayanışa içinde yanıt vereceği uyarısında bulundu.

Türkiye’nin Kıbrıs’ın MEB’i içerisinde sondaj faaliyetleri yapacağı duyurusu üzerine yazılı bir açıklama yapan Mogherini, Türkiye’nin Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi içerisinde sondaj faaliyetleri yapacağını açıklamasından büyük endişe duyduklarını belirtti.

Federica Mogherini, Avrupa Konseyi’nin Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de yasadışı faaliyetlerine devam etmesini güçlü biçimde kınadığını hatırlattı ve şöyle dedi:

“Bu bağlamda biz Türkiye’ye kendisini dizginlemesi, Kıbrıs’ın münhasır ekonomik bölgesindeki yasadışı faaliyetlerinden kaçınması, Kıbrıs’ın egemenlik haklarına saygı göstermesi için acilen çağrıda bulunur, Avrupa Birliği’nin Kıbrıs’a tam dayanışma içerisinde bu duruma uygun yanıtı vereceğimizi bildiririz.”