Fransa Kıbrıs’ın egemenliğine destek vererek Ankara’dan kışkırtıcı eylemlerden kaçınmasını istedi

136

Rum Dışişleri Bakanı Nikos Christodoulides’in salı günü Paris’e gerçekleştireceği ziyaret vesilesiyle Fransa Dışişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan açıklamada, Türkiye’nin Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Münhasır Ekonomik Bölgesi’nin bir bölümünü de içeren Doğu Akdeniz’de sondaj çalışmaları açıkladığı bir anda, Fransa’nın uluslararası deniz hukukuna ve Kıbrıs’ın egemenliğine olan taahhüdü bir kez daha dile getirildi.

Açıklamada, Fransa, Türk yetkililere, kesinlikle uluslararası hukuka karşı olan, kışkırtıcı eylemlerden kaçınmaları çağrısında bulunarak, bunun sadece istikrara ihtiyacı olan bir bölgede gerginliği artırmaya neden olabileceğini vurguluyor. Açıklamada ayrıca, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Fransa ve AB Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini tarafından açıklandığı gibi Avrupa Birliği’nin dayanışma ve desteğine güvenebileceği vurgulanıyor.

Açıklamada ayrıca, Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian ve Avrupa İşleri Bakanı Müsteşarının Paris’e bir ziyaret gerçekleştirecek olan Dışişleri Bakanı Nikos Christodoulides ile görüşmede bulunacağına yer veriliyor.

Görüşmede ikili ilişkiler ve bunun iki ülke ve Doğu Akdeniz için stratejik önemi ve aynı zamanda bu işbirliğinin savunma ve enerji alanlarında daha da geliştirilmesi konuları ele alınacak. Aynı zamanda müzakerelerin yeniden başlaması yönünde Fransa’nın tarafların çabalarını desteklemeye hazır olduğu Kıbrıs sorunu da ele alınacak.

Açıklamada son olarak, önemli uluslararası konuların, özellikle Suriye’deki durum, Avrupa ve mülteciler konularının da ele alınacağına dikkat çekiliyor.

Avrupa İşlerinden Sorumlu Bayan Amélie de Montchalin ile başlıca Avrupa ve özellikle Brexit konularını, bir sonraki çok yıllık bütçe çerçevesini ve Avro Bölgesi’nin daha çok tamamlanması konularını ele alacak. 9 Mayıs’ta gerçekleştirilecek olan Gayrı Resmi Zirve Toplantısında Avrupa Birliğinin geleceğiyle ilgili temel zorlukların gündeme gelmesi bekleniyor.

Kha