AİHM’nin yeni Türk yargıcı Saadet Yüksel

156

Ankara’nın gösterdiği adayların ehil bulunmaması nedeniyle AİHM’de 2017’den beri devam eden Türk yargıç seçim süreci sona erdi. İstanbul Üniversitesi öğretim üyesi Saadet Yüksel AİHM’in yeni Türk yargıcı olacak.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) Işıl Karakaş’tan boşalacak yargıç koltuğuna İstanbul Üniversitesi öğretim üyesi Doçent Dr. Saadet Yüksel oturacak. Yüksel, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) tarafından Salı günü Strasbourg’da yapılan oylamada AİHM’e yargıç seçildi. Yüksel, AKPM genel kurulundaki oylamanın ilk turunda oyların mutlak çoğunluğunu elde etti. Diğer adaylar, Prof. Dr Necati Polat ve Prof. Dr Esra Gül Dardağan Kibar ise seçimi kazanmak veya ikinci tura kalabilmek için yeterli oy alamadı.

1983 İstanbul doğumlu olan Saadet Yüksel, AİHM tarihinin en genç yargıçlarından biri olarak gösteriliyor. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Harvard Üniversitesi mezunu olan Yüksel, 2017’den bu yana İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Anayasa Hukuku Ana Bilim Dalı Başkanlığı görevini yürütüyor.

9 yıl, tek sefer

Yüksel, dokuz yıllığına ve tek seferliğine AİHM yargıcı seçildi. AİHM yargıçları bir devlet tarafından aday gösterilmiş ve o devlet adına seçilmiş olsalar da o devleti temsil etmiyorlar. Tamamen “tarafsız ve bağımsız” olma koşuluyla görev yapıyorlar. AİHM yargıçları, kendilerinin de katıldığı Mahkeme genel kurulunun ilk oturumunda, “Bir yargıç olarak görevlerimi şerefli, bağımsız ve tarafsız biçimde yerine getireceğime ve bütün müzakerelerin gizliliğini koruyacağıma yemin ederim” ifadeleriyle göreve başlıyorlar.

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS) uyarınca yargıçlar, görevleri süresince herhangi bir siyasi veya idari faaliyette veya bağımsızlıkları ya da tarafsızlıklarıyla veya tam gün çalışma esasının gerekleriyle bağdaşmayan mesleki faaliyette bulunamıyorlar. Her yargıç bütün ek faaliyetlerini AİHM Başkanı’na bildirmekle yükümlü.

AİHM’de Avrupa Konseyi’ne üye 47 devletin her birinden birer tane olmak üzere toplam 47 yargıç görev yapıyor. Mahkemede bu yargıçlara Avrupa Konseyi devletlerinden gelen yaklaşık 650 hukukçu eşlik ediyor.

https://www.dw.com/tr/aihmnin-yeni-t%C3%BCrk-yarg%C4%B1c%C4%B1-saadet-y%C3%BCksel/a-48267441