Alman Savunma Bakanı Kıbrıs’ın önemli bir jeostratejik bölgede olduğunu, kapasitesini güçlendirmesi gerektiğini söyledi

196

Alman Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, Kıbrıs’ın önemli bir jeostratejik bölgede olduğunu, kapasitesini güçlendirmesi gerektiğini söyledi

Demokratik Seferberlik Partisi’nin (DİSİ) düzenlediği ‘Avrupa ve Doğu Akdeniz Güvenliği: Jeopolitikle sıkıntılar ve fırsatlar konulu konferansta konuşan Almanya Savunma Bakanı Von der Leyen, Kıbrıs’ın Avrupa Birliği Kalıcı Yapısal İşbirliği’ndeki (PESCO) rolünü de övdü: “Aramızda olduğunuz için mutluyuz” dedi.

Adanın yeniden birleşmesi için mücadelede Kıbrıs’a destek ve dayanışma belirten, ayrıca ülkesi ve diğer üye ülkelerin Kıbrıs’ın egemenlik haklarının korunması, münhasır ekonomik bölgesinde doğal kaynakları kullanılması için destek ifade eden Bakan, Kıbrıs’ın son yıllardaki ekonomik gelişmesini övdü; krizin üstesinden gelmenin etkileyici olduğunu ifade etti.

Kıbrıs ve Almanya’nın bölünmüş bir ülke olma bakımından birçok benzerlikleri bulunduğunu, Kıbrıslıların ve liderliğinin ülkelerinin yeniden birleşmesi vizyonunu unutmamaları gerektiğini vurguladı.

AB ve sıkıntılarından söz eden von der Leyen, birliğin barış, dayanışma, uzlaşma, işbirliği ve hoşgörüye dayandığını, bir ticaret devi ve ekonomik bir süper güç haline gelmeye başladığını, ayrıca Avrupa’da yer alan savaşlara da yanıt olduğunu belirtti.

“Ortak dış ve savunma politikasıyla adım atıp başka bir başarı öyküsü yazmanın zamanıdır” diyen Bakan, Avrupa Birliği’nin terörizm ve hukukun ihlali, siber tehdit, popülizm ve Brexit’le mücadele etmesi, bu sıkıntılara göğüs germesi gerektiğini kaydetti.

PESCO’dan da söz eden Almanya Savunma Bakanı, bunun bir başlangıç noktası olduğunu, Kıbrıs’ın bir üye olarak ‘birçok kabiliyetleri’ bulunduğunu ifade etti; sizin de bizimle olduğunuzu bilmek önemlidir. Şimdi büyük bir ordu dağılması vardır ve çok para harcıyoruz, bunun üstesinden gelmeliyiz” dedi.

NATO’nun ortak savunmada her zaman bir numara olacağını ancak Avrupa Birliği’nin Afrika gibi tepki gösterip hareket etme çağrısı yaptığı başka alanlar da olduğunu hatırlattı.

“Daha yapılacak işler var, uluslararası arenada dış politikamızı tanımlamalıyız” diyen von der Leyen, Suriye’de bir askeri katılım bulunduğunu, ancak orada bir siyasi geçişe ihtiyaç olduğunu ve yerel nüfusa yardım ve destek gerektirdiğini söyledi.

Hukukun üstünlüğüne, çoğulculuğa, hoşgörüye ve itibara inancın AB için zorunlu olduğuna işaret eden Savunma Bakanı, “Birlikte güçlüyüz, çok taraflılık çalışır, komşularımız daha iyiyse biz de daha iyiyiz ve kurallar ihlal edilmez” şeklinde konuştu.

AB seçimlerine ve popülist partilerin artmasına değinen von den Leyen, ortak bir hedefleri olduğunu, Avrupa’yı yıkıp bölmek isteyenlere karşı birleştiklerini söyledi; “Bunun olmasına izin vermeyeceğiz, güvenilir, sağlam ve işbirliği içinde olmalıyız” dedi.

Savunma Bakanı Savvas Aggelides de, Türkiye’nin güç diplomasisine ve bölgedeki rolüne değindi; Kıbrıs’ın bilinen nedenlerle Türkiye hariç bölgedeki bütün ülkelerle dostane ilişkileri olduğunu bildirdi.

Göç krizinin zorluklarından ve AB topraklarında terörizmin yayılmasından söz eden Aggelides, bu krizleri aşmak için birleşmeleri ve bölgede ekonomik çıkarları değiştirmeleri gerektiğini vurguladı.

Savunma Bakanı, “AB sorumlulukla hareket etmelidir. Kıbrıs bir güvenlik sağlayıcıdır ve AB bölgede kapasite yaratmak için olumlu bir güç olabilir” şeklinde konuştu.

DİSİ Başkanı Averof Neofitou da konuşmasında, insani ve mülteci krizlerinin göç akışını artırdığını, aynı zamanda enerji potansiyelinin bölge üzerinde küresel enerji ilgisi yarattığını belirtti.

Neofitou, “ExxonMobil’in Münhasır Ekonomik Bölgemizdeki ‘Glaucos’la ilgili son açıklamaları bu potansiyeli söylemektedir. Jeopolitik harita değişmektedir. Bölgedeki ikili ilişkiler Kıbrıs ve Avrupa Birliği için yeni ufuklar açmakta, daha büyük sinerjiler için koşullar yaratmaktadır” dedi.

Neofitou, stratejik hedefin Doğu Akdeniz’i bir anlaşmazlık bölgesinden istikrarlı, güvenli ve refah içinde bir bölgeye dönüştürmek olduğunu, birliğin bölgedeki istikrarı korumak için bir rolü bulunduğunu anlattı.

Basın toplantısında soruları yanıtlayan Almanya Savunma Bakanı von der Leyen, Manfred Weber’in Kıbrıs’ta kampanyasına başladığını, bunun iyi nedenleri olduğunu, Kıbrıs’ın etkileyici bir ekonomik başları elde ettiğini, bunun iyi bir liderlik göstermek olduğunu, ayrıca birleşik bir ada için güçlü bir vizyon bulunduğunun göstergesi olduğunu anlattı.

Almanya Savunma Bakanı, “Biz Alman olarak size diyebilirim ki bölünmüşlükten dolayı Kıbrıs’a büyük sempati duyuyoruz ve biz Almanlar nasıl hissettiğinizi biliyoruz” dedi ve bir gün barış olacağı umudunda olduğunu söyledi.

Türkiye’nin provokasyonları konusunda da Alman Bakan, “Uluslararası alanda üzerinde anlaşmaya varılmış yasa ve kurallar vardır. Bu kurallar bizi sınırlamaz ancak barışçı bir işbirliği ve bir arada yaşama daha iyi bir gelecek uygulaması ister” şeklinde konuştu.

Von der Leyen, tüm AB üyesi ülkelerin dayanışma göstermekte olduklarını ve Kıbrıs’ın yanında durduklarını, kendilerinin de imzaladığı yasa ve kurallara saygı gösterilmesini beklediklerini vurguladı.

Kha