Rum Savunma Bakanı: Güvenlik ve garantiler Kıbrıs sorununun özlü konularını oluşturmaktadır

190

Rum Savunma Bakanı Savvas Aggelides, Türk tarafının güvenlik, garantiler, müdahale hakları ve askeri güçlerinin Kıbrıs’tan geri çekilmesi konularını görmezden gelme çabasında olduğunu söyledi.

Kıbrıs’ın Britanya sömürge yönetiminden kurtulması için EOKA’nın 1955-1959 yılları arasında verdiği mücadelenin kahramanlarından Gregoris Afxentiou’yu anmak için pazar günü düzenlenen etkinlikte konuşan Aggelides, Kıbrıs Rum tarafı için güvenlik ve garantilerin, Kıbrıs sorununun özlü konularından olduğunu, Kıbrıs sorunu üzerindeki müzakerelerin başarılı olması için bu gerçeğin görmezden gelinemeyeceğini vurguladı.

Savunma Bakanı, hükümetin ve öncelikle Güney Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nicos Anastasiades’in Kıbrıs sorunuyla ilgili müzakerelerin başlaması için sebatla çalıştığını, Crans-Montana’da BM Genel Sekreteri Guteres’in kendilerine teslim ettiği, aralarında garantiler ve müdahale haklarının ortadan kaldırılmasıyla ilgili açık ifadeler dâhil müzakerelerde elde edilenleri koruduğunu kaydetti.

“İlk görevimiz BM Genel Sekreteri’nin kendisinin de söylediği gibi, sonuç alıcı ve etkin müzakerelerin yapılabilmesi için görev tanımını formülleştirmektir” diyen Aggelides, şöyle devam etti:

“Diğer tarafın iyimserliğe yer bırakmayacak hareket ve açıklamalarından dolayı bir hayal kırıklığı olduğunun farkındayız. Güvenlik, garantiler, müdahale hakları ve işgal güçlerinin geri çekilmesi konularının göz ardı edilmesine yönelik bir çaba olduğu aşikârdır. Ancak bizim için güvenlik ve garantiler Kıbrıs sorununun özünü oluşturmaktadır. Kıbrıs sorunu üzerindeki müzakerelerin başarılı olması için bu gerçeğin görmezden gelinemez.”

Savunma Bakanı, BM Genel Sekreteri’nin Özel Temsilcisi Jane Holl Lute’nin geçmişte ne görüşüldüğünü bildiğini ve diğer tarafın kendileri gibi iyi niyet göstermesi halinde, görev tanımının formüle edilebileceğini, bunun çıkmazı aşma yönünde önemli bir adım olacağını ifade etti.

Aggelides Kıbrıs Cumhurbaşkanı’nın kendisinin de söylediği gibi iyi niyetle her zaman müzakere sürecinin ileriye götürülmesine hazır olduğunu, Anastasiades’in bunu 26 Şubat’taki gayrı resmi toplantıda Kıbrıs Türk Toplumu lideri Mustafa Akıncı’ya da söylediğini bildirdi.

Bir iyi niyet jesti olarak Cumhurbaşkanı Anastasiades’in, endişelerin daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunacak, iki toplum arasında iletişim koşullarını artıracak bir dizi yeni öneri hazırladığını belirten Aggelides, bu önerilerin yasadışı rejimi hiçbir şekilde yükseltecek öneriler olmadığına dikkat çekti.

Savunma Bakanı, “Biz kesinlikle Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunmasının peşindeyiz. Bu çözüm, kabul edilmez statükonun kaldırılması, uluslararası hukuk ve AB ilke ve değerleri temelinde, gerçekten bağımsız ve egemen bir devlet oluşturmaya götürecek, garantiler ve müdahale haklarının olmadığı veya işgal ordusunun bulunmadığı bir çözüm olmalıdır.” şeklinde konuştu.

Kha