KHA göre: Cumhurbaşkanı Anastasiades üç boyutlu bir belgenin hazırlanmasını önerecek

179

Kıbrıs Haber Ajansı’nın elde ettiği bilgilere göre, Güney Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiades, Kıbrıs Türk Toplumu lideri Mustafa Akıncı ile yapacağı görüşme sırasında, her iki tarafın Kıbrıs sorunundaki müşterek uzlaştıkları konuları, yakınlaşmaları ve kalan farklılıkları içeren üç boyutlu bir belgenin hazırlanması önerisini tekrarlayacak.

Hükümet kaynakları, söz konusu üç boyutlu bir belgenin hazırlanması ihtiyacına işaret ederek, Türk tarafının, adada bir çözüm durumunda, her konuda olumlu bir oy konusundaki ısrarını örnek olarak verdiler ve ilk yaklaşımlarda böyle bir öneri sunulmadığını ve Cenevre’de Mustafa Akıncı’nın aniden bunu sunduğunu belirttiler. Aynı kaynaklar, “bundan dolayı gereklidir ki, yakınlaşmaları not ederek bir belge hazırlanmalı ve oturup sistemli bir şekilde tartışılmalı” dediler.

Kıbrıs Haber Ajansı’nın aynı kaynaklardan elde ettiği bilgilere göre, Cumhurbaşkanı Anastasiades ve Kıbrıs Türk Toplumu lideri arasında yapılacak görüşme, Anastasiades ve Akıncı’nın tüm konular üzerinde özgürce tartışabilecekleri “gayri resmi bir görüşme” olacak.

Bu arada, Cumhurbaşkanı Anastasiades’in Türk tarafından Guterres çerçevesinin altı parametresi üzerindeki görüşlerini “anlaşmaya tabi bir metinde” yazılı bir şekilde sunmasını talep etmesi de bekleniyor.

Kıbrıs Haber Ajansı’nın aynı kaynaklardan elde ettiği bilgilere göre, iki lider arasında bir görüşmenin gerçekleşmesi inisiyatifinin, Cumhurbaşkanı Anastasiades’e ait olduğu; Cumhurbaşkanı’nın Akıncı’ya telefon edip bir tarih belirlemesini istediği belirtildi.

Görüşme hakkında, BM Genel Sekreteri’nin Özel Temsilcisi Bayan Elizabeth Spehar’ın bilgisi olduğu; Cumhurbaşkanı Anastasiades’in onunla konuştuğu da KHA ulaşan bilgiler arasında.

Aynı kaynaklar son olarak, “BM dışında bir şey yapmak niyetimiz yok, iki lider arasındaki görüşme, BM ve Bayan Spehar ile işbirliği içinde yapılacak. Büyük bir ihtimalle
görüşme BM kontrolü altındaki eski Lefkoşa havaalanı bölgesinde bulunan Bayan Spehar’ın konutunda yer alacak” ifadesine yer verdiler.