İsrail, Yunanistan ve Kıbrıs’ın Amerikan Odaları, Trump tarafından imzalanan EastMed Yasası’nın ardından Doğu Akdeniz’deki güvenliğin önemine işaret eden ortak bir basın açıklaması yayınladı

354

İsrail, Yunanistan ve Kıbrıs’ın Amerikan Odaları (AmChams), Başkan Donald Trump tarafından imzalanan EastMed Yasası’nın ardından üç ülke ve Doğu Akdeniz’deki güvenliğin önemine işaret eden ortak bir basın açıklaması yayınladı.

Geçen cuma günü Medya’ya gönderilen basın açıklamasında, 2019 Doğu Akdeniz Güvenlik ve Enerji Ortaklığı’nın, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Doğu Akdeniz’deki dış politikasındaki tarihi değişimi gösterdiği, büyük ölçüde, Doğu Akdeniz bölgesindeki ortak ve müttefiklerin, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa için önemli olduğu stratejik görüş ve ilkesini yansıttığı belirtildi.

Üç ticaret odası, EastMed Act’la Amerika Birleşik Devletleri’nin, İsrail, Yunanistan ve Kıbrıs’la resmi stratejik taahhüdünün güçlü olmaya devam edeceğini vaat ettiğini kaydetti.

ABD ayrıca Yunanistan, Kıbrıs ve İsrail arasında enerji güvenliği işbirliğini derinleştirmek için ortaklar ve müttefiklerle diplomatik çabaları desteklemeyi de vaat ediyor ve özel sektörü Doğu Akdeniz bölgesinde enerji altyapısında yatırım yapmaya teşvik ediyor.

Basın açıklamasına göre AmCham’ın Kıbrıs Başkanı Haris Kakoullis, yasanın Doğu Akdeniz havzasında yeni gerçekleri tanıdığını, üç ülkeye önemli yatırım fırsatlarının kapısını açtığını, küresel enerji haritasında bir varlık olmak için faaliyetleri önemli ölçüde sağlamlaştırdığını, ileriye yönelik enerji maliyetlerindeki azalmanın, ekonomilerinin temellerini oluşturan rekabetçi avantajları oluşturmasının beklendiğini söyledi.

AmCham Israil’in CEO’su Oded Rose da, Doğu Akdeniz’de büyük ticari ve ekonomik potansiyel gördüklerini, ortaklığı artırmak için Kıbrıs ve Yunanistan’daki kardeş ticaret odalarıyla mutabakat zaptları imzaladıklarını ifade etti.

AmCham Yunanistan’ın Başkanı Nikolaos Bakatselos da, EastMed Act’ın Yunanistan, İsrail ve Kıbrıs’ın hâlihazırda gelişmiş olan bölgesel ortaklığını daha da büyüteceğine, bu ülkenin ABD ile ilişkilerinin kendilerine büyük ekonomik faydalar sağlayacağına dikkat çekti.