Akar: NATO Türkiye’yle Daha Güçlü ve Anlamlı

159

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türkiye’nin NATO müttefikliği içerisindeki konumuna ilişkin tartışmalara karşılık “Türk Silahlı Kuvvetleri NATO içindeki ikinci büyük ordu olarak bütün ülkeler tarafından bilinmekte ve saygıyla anılmaktadır. NATO, Türkiye ile daha güçlü ve daha anlamlıdır. Türkiye’nin sorgulanması anlamsızdır. Böyle bir sorgulamayı uygun görmüyoruz” dedi.

Akar, Anadolu Ajansı’na (AA) yaptığı açıklamada, Türkiye’nin NATO ittifakı çerçevesinde Gayri Safi Milli Hasılası’nın yüzde 1,89’unu savunma harcamasına ayırdığını ve bunu yüzde 2’ye çıkarmaya çalıştıklarını anlattı.

NATO’nun Türkiye’yle daha güçlü bir ittifak olduğunu dolayısıyla Türkiye’nin rolünü sorgulamayı anlamsız bulduğunu söyleyen Akar, Türkiye’nin aynı zamanda NATO’nun doğu ve güney sınırlarını oluşturmakta olan kendi sınırlarını teröre karşı koruma talebine destek beklediklerini yineledi. Akar, “Bizim herhangi bir şekilde NATO ortamında ve platformlarında, ülkemizin hak ve menfaatine ilişkin birtakım iddialar ortaya koyduğumuzda bu herhangi bir şekilde NATO’ya karşı bir tavır olarak algılanmamalıdır. Bu konuda herkesin daha mantıklı, objektif olarak olaylara bakmasının önemli olduğunu değerlendiriyoruz” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin son olarak neden Baltık ülkeleriyle ilgili NATO planına kısa süreli rezerv koyduğunu da anlatan Akar, daha önce YPG’nin PKK’nın bir parçası olduğu kabul edilmiş iken Türkiye’nin savunma amaçlı güvenlik planı gündeme geldiğinde “terörist olmadığı” görüşünün ortaya çıktığını dile getirdi. Buna karşı YPG’nin terörist olarak tanımlandığı plana sahip çıktıklarını kaydeden Akar, NATO’nun Polonya Baltık Planı’yla eş zamanlı olarak Türkiye’nin savunmasına ilişkin planı yayınlamasını talep ettiklerini ve bunu beklediklerini söyledi.

www.amerikaninsesi.com/a/akar-nato-turkyeyle-daah-guclu-ve-anlamli/5198398.html