Anastasiades: Türkiye ile Libya arasında imzalanan deniz yetki alanı sınırlandırma mutabakatının “yasallığı sorgulanabilir”

194

Nikos Anastasiades, Türkiye ile Libya arasında imzalanan deniz yetki alanı sınırlandırma mutabakatının “yasallığı sorgulanabilir” bir mutabakat olduğunu ve “Türk uluslararası hukuku” temelinde deniz bölgelerini sınırlandırmak ve yeni oldubittiler yaratmak için bir çaba olduğunu vurguladı.

Lefkoşa’da “Kıbrıs: Enerji satranç tahtasında atılacak sonraki adımlar” konulu 7. Enerji Sempozyumu’nda bir konuşma yapan Nikos Anastasiades, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin oluşturduğu geliştirilmiş işbirliklerinin üçüncü bir ülkeye karşı kurulan veya üçüncü bir ülkeyi hariç tutan işbirlikleri olmadığını vurguladı. Ve “aksine hassas Doğu Akdeniz bölgesinde istikrar, barış ile güvenliğe olan ortak hedeflerimizi güçlendiriyor ve aynı zamanda işbirliği ve diyaloğu teşvik ediyor” dedi.

Anastasiades, Kıbrıs’ın kurduğu üçlü işbirliklerinin uluslararası hukuk ve özellikle BM Deniz Sözleşmesi temelinde kurulan işbirlikler olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı devamla, Türkiye’nin son eylemlerinin salt Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesine karşı ihlaller olmadığını, aynı zamanda “iki ülke arasındaki deniz bölgelerini sınırlandırılması amacıyla Türkiye ile Libya arasında imzalanan deniz yetki alanı sınırlandırma mutabakatının da “yasallığını sorgulanabilir” kıldığını vurguladı.

Türkiye’nin girişiminin yasa dışı bir eylem olduğuna işaret eden Nikos Anastasiades, Türkiye ile Libya arasında imzalanan deniz yetki alanı sınırlandırma mutabakatının, kıyı ülkelerin yasal haklarını tanınmadığını ve aynı zamanda deniz hukuk ile adaların haklarını ve kıta sahanlığı haklarına ilişkin geleneksel hukuka aykırı olduğunu vurguladı.

Anastasiades, konuşmasında Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kendi enerji planlarına sorunsuz bir şekilde devam etme ve kendi doğal gaz rezervlerini değerlendirilme konusundaki kararlığını teyit etti.

Kıbrıs Cumhuriyeti’nin diğer ülkelerle kurduğu işbirliklere de değinen Nikos Anastasiades, Kıbrıs, Mısır, İsrail ve Lübnan arasında Münhasır Ekonomik Bölgelerin sınırlandırılması amacıyla işbirliği anlaşmaları imzalandığını belirtti.

Anastasiades, imzalanan işbirliği anlaşmalarının enerji ile ilgili olduğunu, askeri anlaşmaları olmadığını vurguladı. 

Kha