Başkan Yardımcısı Schinas ve Komisyon Üyesi Johansson’un Türkiye’nin Başkenti Ankara’ya Yaptıkları Ziyaret Sonrası Açıklamaları

215

AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Margaritis Schinas ve Komisyon Üyesi Ylva Johansson Türk yetkililerle bugün Ankara’da bir dizi verimli görüşme gerçekleştirdi. Schinas ve Johansson Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Faruk Kaymakçı ve TBMM Meclis Başkan Yardımcısı Levent Gök tarafından kabul edildi.

Türkiye dünyadaki en büyük mülteci nüfusuna ev sahipliği yapmakta. Başkan Yardımcısı Schinas ve Komisyon Üyesi Johansson, Türkiye Mülteci Aracı kapsamında taahhüt edilmiş desteğin sağlanması konusundaki kararlılıklarını bir kez daha yineledi.

Ziyaret, AB’nin, aday bir ülke ve kilit bir stratejik ortak ve komşu olan Türkiye’yle ilişki ve iş birliğini sürdürme konusunda kararlılığını somut bir şekilde ortaya koyması için vesile oldu.

AB’de yeni bir siyasi dönemin başlangıcı bu kararlılığı yinelemek için bir fırsat ve Komisyonun görevi devraldığı hafta gerçekleşen ziyaret de bunun vurgulanmasına vesile oldu.

Her iki taraf da, AB-Türkiye bildirisinin bütün boyutlarıyla uygulanması ve karşılıklı ilişkilerin sürdürülebilir bir şekilde yenilenmesine dair kararlılıklarını yineledi.