ABD Dışişleri Bakanlığı: Türkiye ile Libya arasında imzalanan deniz yetki alanı sınırlandırma mutabakatı kışkırtıcı bir eylemdir

177

ABD Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, Türkiye ile Libya arasında imzalanan deniz yetki alanı sınırlandırma mutabakatı kışkırtıcı ve yardım etmeyen bir eylem olarak nitelendirdi.

HellasJournal.com’un sorularını yanıtlayan ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü ABD’nin genel olarak diğer devletlerin deniz sınırları konusundaki farklılıklara karışmadığını belirterek “tüm taraflara, duyarlı bir zamanda Doğu Akdeniz’de gerginliği artıracak eylemlerden kaçınmaları çağrısında bulunuyoruz” dedi.

Sözcü, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın bu gelişmelerin, Libya’daki çatışmaların geniş bölgesel boyutlara ulaşma tehlikesinin altını çizdiğini vurgulayarak tüm ilgililerin müzakereler aracılığıyla bir çözüm bulunmasına yardımcı olmaları gerektiğini vurguladı.

Sözcü, “Özellikle, Türkiye ile Libya Ulusal Uzlaşma Hükümeti arasında imzalanan deniz yetki alanı sınırlandırma mutabakatı bölgede gerginliğe neden oldu. Bu, kışkırtma ve yardımcı olmayan bir eylemdir” diye açıkladı.