Erdoğan’dan NATO’ya YPG Resti

168

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan NATO Zirvesi’ne katılmak üzere Londra’ya hareketinden önce açıklamalarda bulundu.

NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi bugün İngiltere’nin başkenti Londra’da başlayacak.

NATO’nun 70. kuruluş yılına denk gelen iki günlük zirve sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan, İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Angela Merkel’le dörtlü Suriye Zirvesi’ne katılacak.

Erdoğan: ‘Terörle mücadelesinde ülkemize amasız fakatsız destek verilmesini istiyoruz’

Bugün Londra’ya gitmeden önce Esenboğa Havalimanı’nda basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin ABD’nin YPG’yi terör örgütü tanımaması nedeniyle NATO’nun, Rusya’ya karşı hazırladığı Baltık Planı’na karşı pozisyonunu koruduğu mesajını verdi.

Erdoğan, “Dün Polonya Cumhurbaşkanı’yla görüşmem oldu. Nitekim, ‘Acaba Polonya ve Baltık ülkeleri olarak biraraya gelemez miyiz?’ dediler. ‘Ne demek memnuniyetle bir araya geliriz dedik. Ama bizim terör örgütü olarak telakki ettiğimiz ve kendileriyle terör mücadelesi verdiklerimizi, NATO’daki dostlarımız terör örgütü olarak kabul etmezlerse atılacak her türlü adımın karşısında oluruz. NATO’nun da hududu olan güney sınırlarımızda ülkemizle beraber Avrupa’yı ve tüm müttefikleri etkileyen hadiseler yaşanıyor. Terör, çatışma ve bunların tetiklediği düzensiz göç hareketleri Avrupa ve Atlantik coğrafyasının tamamında istikrarı tehdit ediyor. Türkiye göç akınlarının önlenmesi bağlamında kritik roller üstlenen bir ülkedir. Müttefiklerimizin bizimle sergileyecekleri samimi dayanışma ittifakımızı zayıflatmaz, tam tersine güçlendirir. Bu mesajımızı müttefiklerimize açıkça verecek, terör karşısında ilkeli bir tavır göstermelerini kendilerinden isteyeceğiz. Terörle mücadelesinde ülkemize amasız, fakatsız destek verilmesini istiyoruz’’ dedi.

Esper: ‘Ankara’ya mesajım savunma planlarını ilerletmek’

Türkiye’nin bu konudaki ısrarına rağmen ABD Savunma Bakanı Mark Esper, Londra’daki zirve öncesi Reuters’a yaptığı açıklamada, bir kez daha ülkesinin ve başka NATO üyelerinin, YPG’yi tehdit olarak görmediğini yineledi.

www.amerikaninsesi.com/a/erdogan-dan-nato-ya-ypg-resti/5190619.html

www.bbc.com/turkce/live/50641366