Juncker: “Hellimi hiç sevmedim…Lastik gibi…”

219

Avrupa Komisyonu Başkanı Juncker ziyaret ettiği ilk ülkenin Kıbrıs olduğunu ifade ederek, hellim ile ilgili, “orada ilk ve son kez yeterince hellim tükettim. Onlara söylemedim ama hellim hayranı değilim, o lastiğe benzeyen şeyi sevmiyorum” ifadelerini kullandı.

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker, ofisteki son günü için Politico dergisine yazdığı makalede, Kıbrıs sorununun çözümsüzlüğünü ‘kaçırılan fırsatlar’ başlığı altında değerlendirdi.

Komisyon başkanı olarak ziyaret ettiği ilk ülkenin Kıbrıs olduğunu ifade eden Junker, hellim ile ilgili de konuşarak, “orada ilk ve son kez yeterince hellim tükettim. Onlara söylemedim ama hellim hayranı değilim, o lastiğe benzeyen şeyi sevmiyorum” diye konuştu.

Lüksemburglu diplomat, Kıbrıs sorununun çözümsüzlüğünden çok büyük üzüntü duyduğunu da dile getirerek, “ben yine de çözülecek umudu ile yaşamaya devam edeceğim” diye yazdı.

AB tarafından Kuzey Makedonya ve Arnavutluk’a verilen sözlerin de tutulmamasını ‘kaçan fırsatlar’ olarak niteleyen Juncker, bunun AB’nin iç ve dış güvenilirliğine kötü etki ettiğini belirtti. Juncker, İsviçre ile uzun süre özel bir anlaşma yapmak için yaptığı toplantıların meyve vermemesini de kaçan fırsatlar altında değerlendirirken, ABD Başkanı Donald Trump ile yaşadığı çatışmaları makalesine konu etti.

Göreve başladığından beri AB içinde 14 milyon yeni istihdam fırsatı yaratıldığına atıfta bulunan Juncker, en zor zamanlarını Yunanistan’ın iflas ettiği dönemde, ülkeyi Euro-Zone’da tutmak için yaptığı onlarca toplantı sırasında yaşadığını anlattı. İngiltere’nin ayrılma kararını da ‘zor bir durum’ olarak nitelendiren Juncker, kendi ismini taşıyan Juncker Planı’nın ise, 2019 Ekim itibarıyla, 450 milyar Euro civarında yeni yatırım yarattığını görmekten mutluluk duyduğunu belirtti.

Renkli ve şakacı kişiliği ile çok kişinin gönlünde taht kuran Juncker, 2015’te başladığı görev süresinin dolmasının ardından bugün görevini Ursula Von der Leyden’e devrediyor.

Kıbrıs Postası – Ulaş Barış