ABD-Türkiye Uzlaşması AB’nin Kınama Kararını Etkilemedi

171

AB liderleri, Türkiye’nin Suriye’ye düzenlediği askeri operasyona ilişkin ABD ve Türkiye’nin “ateşkes açıklamasını not ettiklerini” açıkladı. Liderler, Türkiye’nin Suriye’ye düzenlediği askeri operasyonu kınayan bir kararı kabul etti. Açıklamada, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki sondaj faaliyetleri de eleştirilerek, Kıbrıs yönetimine destek verildi.

Brüksel’de “Brexit, Suriye ve genişleme” konularını görüşmek üzere toplanan AB hükümet ve devlet başkanları, çalışma akşam yemeğinde “Türkiye’ye yaptırım” konusunu görüşmeden hemen önce, Ankara’da ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in “ateşkes” açıklaması geldi.

Ankara’dan yapılan “Kürt güçlerinin hedeflenen bölgelere çekilmesi için Türkiye’nin, operasyonu 5 gün askıya alacağı” açıklaması zirve kulislerini hareketlendirdi. Liderler, zirve sonuç bildirgesinde, “ABD ve Türkiye arasında varılan ateşkes kararını not ettiklerini” belirtti. Ancak Türkiye’ye silah satışının durdurulmasına ilişkin kararı da onayladı.

AB’den “bekle gör” politikası

VOA Türkçe’nin AB diplomatlarından edindiği bilgilere göre çalışma yemeğinde Suriye yaptırımları konusu ilk konu olarak masaya geldi. Kısa süren görüşmelerde, “bu anlaşmanın henüz netleşmediği, açıklamaların henüz ateşkes anlamına gelmediği ve AB’nin yaptırımlar konusundaki kararlığını sürdürmesi gerektiği” dile getirildi. Türkiye’ye yaptırım konusu tartışılmadan, tüm üyelerin daha önce Dışişleri Bakanları Konseyi’nde varılan uzlaşma metnini oylamasıyla son buldu.

https://www.amerikaninsesi.com/a/ab-den-abd-turkiye-uzlasmasi-tepkisi-not-ettik/5129235.html