Avrupa Halk Partisi Türkiye’nin Kuzey Doğu Suriye’ye askeri faaliyetlerini kınadı

172

Lüksembur’da  yapılan Dışişleri Konseyi toplantısından sonra partisi adına yazılı bir açıklama yapan Avrupa Halk Partisi Başkanı Joseph Daul, Türkiye’nin Kuzey Doğu Suriye’deki askeri faaliyetlerini kınadı.

Daul, “Avrupa Halk Partisi adına, Türkiye’nin Kuzey Doğu Suriye’deki askeri operasyonlarını güçlü biçimde kınamakta ve Türkiye’ye askeri güçlerini hemen geri çekme çağrısı yaparız. Tek yanlı davranışlar bölgede daha fazla istikrarsızlığa neden olur ve insani krizin kötüleşmesine yol açar” dedi.

Açıklamada, Türkiye’nin faaliyetlerinin, halihazırda insani durumun riskli olduğu bölgede korkunç sonuçlar yaratabileceği, daha fazla mülteci anlamına gelebilecek daha fazla yer değiştirmelere ve Suriye’de, bölgede ve ötesinde yer değiştirmelere neden olabileceği belirtildi.

“Sivillerin, dini ve etnik azınlıklar dahil hassas nüfusun, özellikle bölgedeki Hristiyan toplumun haklarının özel olarak korunması” çağrısı yapan Parti Başkanı, “Tüm bölgenin güvenliği söz konusudur. Ben Türkiye’nin tek yanlı faaliyetlerinin İSIS terör grubunun yeniden belirmesine izin verecek koşulları yaratma riski olabileceği konusunda oldukça endişeliyim. Bu Uluslararası Koalisyon’un terörizmle mücadele çabalarını baltalamakta, kıtamızın güvenliğini tehlikeye sokmaktadır. Ele geçirilmiş ISIS savaşçılarının kaçışı alarm vermektedir.”

“Suriye’nin birlik, egemenlik ve toprak bütünlüğüne taahhüdümüz aynı şekilde devam ederken Türkiye’nin güney sınırlarıyla ilgili endişelerini de bilmekteyiz. Ancak bu endişeler ancak akılcı siyasi bir diyalogla halledilebilir. Bu ancak tüm Suriyeli tarafların dahil olacak BM gözetiminde bir Cenevre süreciyle siyasi bir geçişle olabilir.”