Tusk Türkiye’ye karşı Lefkoşa ile dayanışmayı onayladı

128

Rum lider  Nicos Anastasiades’le Cuma günü Lefkoşa’da görüşen AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, Kıbrıs kıyıları açıklarında Türkiye’nin yeni sondaj faaliyetleri ışığında Avrupa Birliği’nin Lefkoşa’yla dayanışma içinde olduğunu tekrarladı.

Anastasiades de, gelecek hafta yapılan Avrupa Konseyi toplantısı öncesinde Türkiye’nin devam eden  faaliyetlerine daha fazla somut yanıt vermek gerektiğinin altını çizdi ve ‘Boş durmamalıyız’ dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda  Anastasiades’le görüşen Tusk, Avrupa Konseyi’nin Türkiye’nin yasadışı faaliyetlerini güçlü biçimde kınadığını ve yeni kışkırtmalar ışığında “Avrupa Birliği arkanızda birlik içinde durmaktadır” dediğini söyledi.

Donald Tusk, Ankara’ya bu faaliyetlerini sona erdirmesi çağrısında bulundu; “Bu faaliyetler Kıbrıs çözüm müzakerelerinin başlaması için son çabaları baltalamakla kalmıyor Avrupa Birliği’nin bütünü ve Türkiye arasındaki iyi komşuluk ilişkilerini de baltalıyor” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine tek yanlı askeri operasyona da değinen Tusk, bundan büyük endişe duyulduğunu, durdurulması gerektiğini, Türkiye’nin hareketlerinin başka bir insani faciaya yol açabileceğini, Avrupa Birliği’nin hiçbir zaman ‘mültecilerin silahlanarak kendilerine şantaj yapmada kullanamayacaklarını’ vurguladı.

Tusk “Bu nedenle ben Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan tehditlerin tamamen yersiz olduğunu düşünüyorum” dedi.

Nicos Anastasiades de, gelecek Avrupa Konseyi toplantısından bahsetti; Lefkoşa’nın bütün Birliğin Kıbrıs Cumhuriyeti’ni arkasına almasına büyük önem verdiğinin altını çizdi.

Anastasiades, Tusk’a Kıbrıs’ın denizlerindeki son gelişmeler hakkında bilgi verme fırsatı bulduğunu, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde bulunan lisanslı bloklarında Türkiye’nin yeni yasadışı sondaj faaliyetinin egemenlik haklarının ve uluslararası hukukun açık bir ihlal olduğunu belirtti.

Anastasiades, bu yeni  sondajın Türkiye’nin devam eden kışkırtmalar dizisinin ara bölgede, ayrıca yasadışı Türk askeri işgalinin bulunduğu tellerle çevrili Varoşa’nın açılması planlarıyla ilgili bir bölümünü oluşturduğunu söyledi.

Nicos Anastasiades, “Türkiye’nin bu kışkırtmaları durdurması ve zaten çalkantılı olan bölgede istikrarsızlığa neden olabilecek daha fazla gerginlikten kaçınması gerekmektedir” şeklinde konuştu.

Kha