Mogherini: Türkiye’ye karşı hedefli tedbirler alınması kararlarını teknik detaylar izleyecek.AB Türk sondaj çalışmaları konusunda gerçek ve tüzel kişilere karşı hedefli tedbirler kararı aldı

144

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, pazartesi günü Lüksemburg’da düzenlenen toplantıda, AB üyesi 28 dışişleri bakanının, Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki  Türk sondajlarına katılan kişiler ve şirketlerle ilgili aldığı siyasi kararlara değinerek hedefli tedbirlerin alınması için teknik hukuki hazırlıkların yapılacağını açıkladı.

Mogherini, silah satışının durdurulması kararının, iç hukuk prosedürleri çerçevesinde üye devletler tarafından gerçekleştirileceğini açıkladı. Daimî Temsilci, bugün bir karara varmaları konusundaki iradelerinden dolayı bakanlara teşekkürlerini sunarak, şahsen kendisinin bugün bir karar alınmasını beklemediğini söyledi. Mogherini kararların çok net olduğunu belirterek silah ambargosu için uygulanan yasal yolun, hızlı uygulanabilmesi ve bazı üye devletlerin NATO’ya katılımlarından dolayı yükümlülüklerinde herhangi bir yasal takıntı olmaması nedeniyle alındığını açıkladı.

Mogherini buna ek olarak, AB’nin sadece BM Güvenlik Konseyi kararlarını uygulanmasında AB düzeyinde silah ambargosu uyguladığını bu durumda ise Türkiye’nin NATO ittifakına katılımı nedeniyle hukuki bir belirlilik olduğunu söyledi.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Lüksemburg’da basına açıklamasında, AB’nin askeri bir oyuncu olmadığını ve Suriye’de şu an çok ordu bulunduğunu söyledi. AB’nin çözümün askeri değil siyasi olduğuna inandığını belirtti ve “bunun yolu savaş değil, biz BM kararlarını destekliyoruz” dedi. Terörle mücadelenin karada, Avrupa kuvvetlerinin katılımıyla yapıldığını sözlerine ekledi.

Diğer uluslararası oyuncuların net ve AB gibi ilk andan itibaren koordineli olmadığını, Türkiye’nin artık herkesin savaşı durdurması gerektiğini söylediğini anlaması gerektiğini vurguladı. Son olarak, AB’nin Türkiye ile karşı karşıya gelmek istemediğini hatırlatarak Türkiye ile hala bir işbirliği hedeflediğini ve bölgede bir ortak olarak gördüğünü ama bu defa yanlış yaptığını kaydetti.

Bu tedbirlerin sonuç getirmek için yeterli olup olmadığı sorusuna Mogherini, AB’nin ve Avrupa Konseyindeki liderlerin durumu inceleyeceğini belirterek “ek önlemler her zaman, bir şekilde alınabilir” yanıtını verdi.

——————-

AB28’ler  Türk sondaj çalışmaları konusunda gerçek ve tüzel kişilere karşı hedefli tedbirler kararı aldı

AB Dışişleri Konseyi pazartesi günkü toplantısında, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de gerçekleştirdiği sondaj çalışmalarına karşı karar alarak, Doğu Akdeniz’de  sondaj çalışmalarına katılan gerçek ve tüzel kişilere karşı hedefli kısıtlama tedbirleri alınması yönünde karar açıklayarak Daimi Temsilci ve Komisyona bu amaç için en erken zamanda önerilerde bulunmaları çağrısı yaptı.

AB üyesi 28 ülke tarafından açıklanan kararda: “Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de devam eden  faaliyetleri ışığında Konsey Kıbrıs’a uluslararası hukuka dayalı egemenlik haklarına saygıyla tam dayanışma ifade etmektedir”.

“Konsey, tüm taraflara özellikle münhasır ekonomik bölge ve kıt’a sahanlığı konularının diyalog ve müzakereler aracılığıyla, tam saygı ve uluslararası hukuka ve iyi komşuluk ilkelerine dayalı olarak çözülmesi yönündeki 15 Temmuz 2019 kararlarını hatırlatıyor”.

“Konsey, yürütülmekte olan hazırlık çalışmalarına dayanarak, Doğu Akdeniz’deki yasa dışı sondaj çalışmalarından sorumlu gerçek ve tüzel kişilere yönelik kısıtlayıcı tedbirler için bir yasa çerçevesi getirilmesi önerisine katılarak Daimî Temsilci ve Komisyona bu amaçla en erken zamanda önerilerde bulunması çağrısı yapıyor” dendi.