Yunan Dişişleri Bakanlığı: Türkiye’nin sondaj girişimi tamamen yasa dışıdır

174

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki sondaj girişiminin tamamen yasa dışı olduğunu belirtti.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Yunanistan’ın, Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki gaz sondaj çalışmalarına yönelik yasa dışı girişiminden dolayı Türkiye’yi şiddetle kınadığı bildirildi.

Açıklamada, “Türkiye’nin Avrupa enerji şirketlerinin hâlihazırda izinle araştırma yaptığı Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi ve Kıbrıs’ın Kıt’a Sahanlığındaki sondaj girişimi tamamen gayrı yasaldır; Avrupa Birliği ve uluslararası toplumun, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin haklarına saygı çağrılarını küçümsemektir” denildi.

Doğu Akdeniz bölgesinin istikrar ve güvenliğe aşırı ihtiyacı olduğunun altının çizildiği açıklamada, Türkiye’nin faaliyetlerinin buna katkıda bulunmadıkları aksine bölgedeki barış ve işbirliği çabalarını baltaladıkları vurgulandı.
Yunan Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, Türkiye’nin şimdiki sondaj girişiminin Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarını bir dizi ihlalini izlediği kaydedildi; (Türkiye’nin) oldubitti yaratma taktiklerinin yasal olmadığını temel Avrupa ilkelerini ihlal ettiği, Avrupa Birliği’yle ilgili araya mesafe koyduğu belirtildi.

Açıklamada, Avrupa Konseyi’nin 20 Haziran 2019 ve Dışişleri Konseyi’nin 15 Temmuz 2019 kararları; AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi ve Avrupa Komisyonu’ndan Türkiye’ye yönelik hedefli tedbirlerin uygulanması için sürecin sürdürülmesi talep edildiği hatırlatıldı.

Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, bakanlığın Kıbrıs Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’yla, Avrupa’daki ve uluslararası müttefiklerle sürekli temas ve işbirliği içerisinde bulunduğu ifade edildi.

Kha