Brexit: İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın AB’ye sunduğu plan ne öngörüyor?

188

İngiltere Başbakanı Boris Johnson uzun zamandır merakla beklenen Brexit planını bugün Avam Kamarası’nda kamuoyuna açıkladı. Johnson’ın planı, Kuzey İrlanda’nın sadece malların serbest dolaşımını içermesi koşuluyla Avrupa Ortak Pazarı’nda kalmasına ancak Gümrük Birliği’nden ayrılmasına dayanıyor. Bu da İrlanda sınırında yeni gümrük kontrolleri yapılması anlamına geliyor.

Avam Kamarası’nda yaptığı konuşmada planı için “taviz” diyen Boris Johnson, İngiltere’nin 31 Ekim’de AB’den anlaşmayla ya da anlaşma olmadan ayrılacağını söyledi.

Johnson AB’den Brexit’in yeniden ertelenmesini istemeyeceğinin altını çizdi.

Oysa Avam Kamarası’nın geçen ay onayladığı yasa tasarısı iki istisna dışında Johnson’ın AB’den Brexit’i ertelemesini istemesini zorunlu kılıyordu. Bu istisnalar da milletvekillerinin 19 Ekim’e kadar Brexit Anlaşması’nı onaylamaları ya da İngiltere’nin AB’den anlaşma olmadan ayrılmasına onay vermeleriydi.

Boris Johnson’ın Brexit planı ana hatlarıyla şöyle:

İngiltere Parlamentosu’nun Brexit Anlaşması’nı reddetmesinin en önemli nedeni olarak görülen “Backstop” uygulaması kaldırılacak. Kuzey İrlanda, geçiş sürecinin sona ereceği 2021’in başında Birleşik Krallık’ın diğer bölgeleriyle (İngiltere, İskoçya, Galler) birlikte AB’nin Gümrük Birliği’nden ayrılacak.
Kuzey İrlanda, Meclisi’nin onayıyla, tarımsal ve diğer bazı ürünler söz konusu olduğunda AB’nin yasal düzenlemelerine uymaya devam edecek. Johnson bu uygulama için “İrlanda Adası’nın tümü için geçerli düzenleyici bölge” ifadesini kullandı.
Kuzey İrlanda Meclisi 4 yılda bir onay verdiği sürece bu düzenleme yürürlükte olacak
Birleşik Krallık ve AB arasındaki mal ticaretinde gümrük kontrolleri elektronik şekilde yapılacak. Sınırlarda “çok az sayıda” fiziki kontrole ihtiyaç duyulacak.
Gümrük kontrollerinin çoğu sınırlardan uzakta yapılacak. Kuzey İrlanda yönetimine yeni düzenlemelere uyum sağlayabilmesi için mali destek verilecek.

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-49920980