Anastasiades: Türk eylemleri cevapsız kalmayacak

135

Rum lider Nicos Anastasiades, cumartesi akşamı Mağusa ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin münhasır ekonomik bölgesiyle ilgili kışkırtmaları kınadı; bunların cevapsız kalmayacağını vurguladı.

Bir etkinlikte konuşan Anastasiades, hükümetin 45 yıldan bu yana sakinlerin bekleyen şehrin korunması için elinden geleni yapacağını bildirdi.

Anastasiades, “Gelecek günlerde hedefin Türkiye’nin kışkırtmalarını cevapsız bırakmamak olacaktır. Birleşmiş Milletler’deki varlığımı kullanacağım, Birleşmiş Milletler önünde konuşacağım, BM Güvenlik Konseyi’nin beş Daimi Üyesinin temsilcileriyle görüşeceğim, Genel Sekreter’le görüşeceğim. Avrupa liderlerini de durumdan haberleri olacaktır, bu konu Ekim’de başkanın talebiyle AB Konseyi’nin gündemine eklenecektir” şeklinde konuştu.

Türk kışkırtmalarının Kıbrıs’ta bir çözüme ulaşılması çabalarını baltaladığına, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin münhasır ekonomik bölgesindeki egemenlik haklarının ihlal edildiğine Mağusa’nın yerleşime açılacağına ilişkin Türk tehditleri bizi, uluslararası toplumu veya Avrupa Birliği’ni kayıtsız bırakamayacağına işaret eden  Anastasiades, bu davranışların adayı birleştirecek, Kıbrıslı Rumlarla Kıbrıslı Türklerin barış içinde  yaşamalarına izin verecek bir çözümü engellemekten sorumlu olduğunu kaydetti.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun açıklamarının Akıncı’nın 9 Ağustos’taki çabalarını yıkmayı amaçladığını, bu açıklamaların Türkiye’nin niyetini ve uzlaşmazlığını gösterdiğini ifade eden Nicos Anastasiades, iyi niyet veya azim göstermenin sadece Kıbrıs Rum tarafı için geçerli olmadığını, diğer tarafın yeni çabayı yıkmak için yaptığının Crans-Montana’daki çabaları yıkmak için yapılanının aynısı olduğunu belirtti.

Anastasiades, Kıbrıs halkını küçük düşürecek bir çözüm önermeye veya halkın onu kabul etmesine izin vermeye hazır olmadığını, Kıbrıslı Rumların ve de Kıbrıs Türk toplumunun kabul edebileceği bir çözüm elde etmek gerektiğini vurguladı.

Kha