Fransa Neden Rusya’yla Yakınlaşıyor?

167

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, G8’den Ukrayna ve Kırım krizi nedeniyle atılan Rusya’nın lideri Vladimir Putin ile, Biarritz kentinde 24-26 Ağustos tarihlerinde toplanan G7 zirvesinden yalnızca 5 gün önce, 19 Ağustos’da, yazlık Bregançon Sarayı’nda bir araya geldi.

Macron’un bu görüşme ile vermek istediği mesaj; “Dünya dosyaları Rusya olmadan konuşulamaz” idi. Ve bu mesaja ABD Başkanı Donald Trump’tan da destek geldi. Bu tarihten sonra diplomatik adımlar hız kazandı.

G-7 zirvesinde, Almanya başta olmak üzere diğer ülkeler, “Ukrayna krizi konusunda adım atılmadan G8’e dönüş olmaz” tavrını belirlese de, Macron, Rusya’ya G8 yolunu açmak için kolları sıvadı. Girişim yavaş yavaş sonuç vermeye de başladı.

Rusya ve Ukrayna, 7 Eylül’de, her iki taraftan da 35’şer olmak üzere, toplam 70 tutuklu değişimini gerçekleştirdi. Fransa kadar, Rusya tarafı da bu değişimden memnun. Russia Today değişimi, “Doğu Ukrayna sorununun çözümünde ilk adım” olarak sundu. Benzer yorumu yapan Le Monde gazetesi de, “Bu buluşmanın Macron tarafından istenen yakınlaşmanın sonucu” olduğunu yazdı.

https://www.amerikaninsesi.com/a/fransa-neden-rusya-ile-yakinlasiyor/5080471.html