ABD’nin Kıbrıs Büyükelçisi: Adada enerji sektöründe başka Amerikanlı şirketler de faaliyet gösterecek

169

ABD’nin Kıbrıs Büyükelçisi Bayan Judith Garber, Dışişleri Bakanı Nikos Christodoulides’in katılımıyla çarşamba günü Lefkoşa’da Kıbrıs’taki Amerikan Ticaret Odası tarafından verilen bir akşam yemeği sırasında yaptığı konuşmada, Kıbrıs’ta enerji sektöründe daha çok Amerikanlı şirketlerinin faaliyet göstereceğine inandığını ifade etti.

Akşam yemeği sırasında konuşan Büyükelçi, “Amerikan’ın ulusal güvenliği, Kıbrıs’ın ulusal güvenliği ve Doğu Akdeniz bölgesinde güvenlik ve istikrar güçlü bir şekilde birbirine bağlıdır” dedi ve ülkesinin Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kendi Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde kendi doğal kaynaklarını geliştirilmesi hakkını tanıttığını yineledi.

Büyükelçi, devamla, doğal kaynaklarının geliri iki toplum arasında eşit şekilde paylaşılması gerektiğine inandığını ifade ederek Türkiye’nin Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki yasadışı eylemlerinden edişe duyduklarını da ifade etti.

Bayan Judith Garber, ülkesinin Türk “Yavuz” sondaj gemisinin Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki faaliyetleri konusunda endişeli olduğunu ifade ederek “Türkiye’nin söz konusu yasadışı ve tahrik edici faaliyetleri bölgede gerginlik yaratıyor” dedi. Ve bu kaynakların Kıbrıs’ın bir bütün olarak ekonomik refahına katkıda bulunarak Kıbrıs sorununda bir çözüme ulaşmada olumlu bir unsur olacağından emin olduğunu söyledi.

Büyükelçi, doğal kaynaklarının Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde hidrokarbon keşfinin, büyük umut ve sorumluluklar sunduğunu belirterek, Doğu Akdeniz bölgesinde refahı teşvik edeceğini Avrupa’nın enerji tedariğini çeşitlendirmesine katkıda bulunacağını kaydetti.

Büyükelçi Garber, Kıbrıs ve Yunanistan’ın İsrail, Mısır ve Ürdün dâhil bölgedeki ülkeler ile kurdukları üçlü inisiyatifleri “cesaret verici ve önemli” olarak niteledi ve böyle girişimlerin bölgedeki yatırımları teşvik eden girişimler olduğunu söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun Kudüs’te geçen mart ayında yapılan üçlü zirveye ve ABD Dışişleri Bakanlığı Enerji Kaynaklarından Sorumlu Müsteşarı Frank Fannon’un ağustos ayında Atina’da yapılan üçlü zirveye katılmalarına da değinen Büyükelçi Garber, ABD hükümetinin Doğu Akdeniz bölgesinde güvenlik ve refahı teşvik eden böylesi görüşmelere katılmak için fırsat arayacağını belirterek, “destek vermeye devam edeceğiz” dedi.

Akşam yemeğine katlan Dışişleri Bakanı Nikos Christodoulides ise, Kıbrıs ve ABD arasındaki ikili ilişkilere değindi ve ABD’nin Kıbrıs-Yunanistan- İsrail üçlü işbirliği ile geliştirdiği işbirliğine işaret etti.

Kha