Anastasiades: Referans şartlarının belirlenmesinde yaşanan karışıklık Ankara’dan kaynaklandı.Askeri güç kullanımı tehdidi altında müzakere yapılması mümkün değildir.Anlaşılan, adada barış için Türkiye’nin onayı gerekiyormuş

168

Güney Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiades, Kıbrıs sorunundaki müzakerelerin yeniden başlaması amacıyla belirlenmesi gereken referans şartları ile ilgili istişareler sırasında, Ankara’nın diyalogdan önce müzakere edilecek konuların belirlenmesi talebinden dolayı karışıklık yaşandığını söyledi.

«Euronews» haber kanalına açıklamada bulunan Anastasiades, 9 Ağustos tarihinde Kıbrıs Türk Toplumu Lideri Mustafa Akıncı ile yapılan gayri resmi görüşme sırasında referans şartlarının ne olacağı konusunda mutabakata vardıklarını ve bunun “cesaret verici” bir mesaj verdiğini belirtti.

Referans şartlarında üç önemli parametre olduğunu ifade eden Nikos Anastasiades bunların; 11 Şubat 2014 tarihindeki ortak açıklama, Crans Montana için yol açan uzlaşmalar ve 30 Haziran 2017 tarihli BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in altı noktalı çerçevesi olduğunu söyledi.

Anastasiades, Kıbrıslı Türklerin bu ülkede özgür bir şekilde ikamet etmek ve dolaşmak amacıyla Kıbrıs Cumhuriyeti’nin toplam 119 bin Kıbrıslı Türk’e pasaport verdiğini ifade etti.

Nikos Anastasiades Kıbrıs sorunundaki müzakerelerin yeniden başlayacağı konusunda iyimser olduğunu ifade ederek “başka bir yol yok” dedi ve son 45 yıl için Yunanistan ve Kıbrıs’ın barışçıl bir diyalog yoluyla Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunması amacıyla çalıştıklarını ve aynı zamanda, “acı verici geri adımlar attıklarını söyledi.

——–

Anastasiades: Askeri güç kullanımı tehdidi altında müzakere yapılması mümkün değildir

Nikos Anastasiades, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde Türk sondaj gemilerinin varlığının devam etmesi durumunda ve askeri güç kullanımı tehdidi (gunboat diplomacy) altında müzakere yapılmasının mümkün olmadığını söyledi.

“TA NEA” Yunan gazetesine bir mülakat veren Anastasiades, Mağusa ile ilgili olarak Kıbrıs Cumhuriyetinin konuyu BM Güvenlik Konseyi’ne götürebileceği olasılığını açık bırakarak Kıbrıs sorunundaki üçlü bir görüşmenin yapılması inisiyatifinin BM Genel Sekreterine kaldığını kaydetti.

Nikos Anastasiades, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs için yeni bir konferansın düzenlenmesine izin verecek olan gerekli şartların oluşturulması için herkesin ve özellikle Türkiye’nin olumlu katkıda bulunacağını diledi.

Türk sondaj gemilerinin Kıbrıs’ın MEB’inde bulunması sürecinde Kıbrıs sorunundaki müzakerelerin yapılmasının mümkün olup olmadığıyla ilgili bir soruya Nikos Anastasiades, böyle bir durumunda müzakerelerin yapılmasının mümkün olmadığı yanıtını verdi ve askeri güç kullanımı tehdidi altında her iki toplum tarafından da kabul edilecek bir çözüm bulunmasının mümkün olmadığını vurguladı.

————-

Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Anastasiades: Anlaşılan, adada barış için Türkiye’nin onayı gerekiyormuş

Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin petrol arama çalışmaları nedeniyle ilişkilerin gerildiği Kıbrıs’ta taraflar, Birleşmiş Milletler nezdinde yürütülen müzakerelerden sonuç alamadı.

https://tr.euronews.com/2019/09/11/kibris-rum-yonetimi-lideri-anastasiades-anlasilan-adada-baris-icin-turkiyenin-onayi-gerek

Kha