Miçotakis’ten Erdoğan’a sığınmacı tepkisi

160

Yunanistan Başbakanı Miçotakis, Erdoğan’ın sığınmacılar için gerekirse kapıların açılabileceği sözlerine tepki gösterdi. Miçotakis “Erdoğan Yunanistan’ı ve Avrupa’yı tehdit edemez” dedi.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sığınmacılar için gerekirse kapıların açılabileceği sözlerine tepki gösterdi. Miçotakis, “Sayın Erdoğan mülteci sorununun üstesinden gelmek için daha fazla kaynak sağlamak amacıyla Yunanistan’ı ve Avrupa’yı tehdit edemeyeceğini anlamak zorunda” dedi. Selanik’te düzenlediği basın toplantısında konuşan Yunanistan Başbakanı, “Avrupa, Türkiye ile Avrupa arasında her iki tarafın da yararına olan bir anlaşma çerçevesinde geçen yıllarda çok fazla para, 6 milyar euro verdi” diye konuştu.

Erdoğan Perşembe günü Suriye’nin kuzeyinde güvenli bölge oluşturulmaması halinde Türkiye’nin sığınmacılar için kapıları açabileceğini söylemişti.

Avrupa Birliği ile Türkiye arasında 2016 yılında varılan mülteci mutabakatı uyarınca kara ya da deniz yoluyla Türkiye’den Avrupa Birliği’ne geçen sığınmacılar Türkiye’ye iade edilebiliyor. Avrupa Birliği bunun karşılığında Türkiye’deki sığınmacıların ihtiyaçları için kullanılmak üzere para yardımı yapıyor.

Erdoğan’ın AB ile imzalanan mutabakatı yeniden müzakere etmek istemesi halinde bunun yapılabileceğini söyleyen Miçotakis “Ama bu tehditlerle ya da iyi komşulukla uyumlu olmayan bir dille olmaz” diye konuştu.

AB’ye sığınmacı çocukları paylaşma çağrısı

Miçotakis Avrupa Birliği ülkelerine de Ege’deki Yunan adalarında bulunan sığınmacı çocukları alma çağrısı yaptı. Adalardaki kayıt merkezlerinde 24 binden fazla sığınmacı bulunuyor. Birleşmiş Milletler sayılarına göre sığınmacıların yaklaşık yüzde 40’ını 17 yaşın altındaki çocuklar oluşturuyor.

Miçotakis devlet televizyonu ERT’de yayınlanan açıklamasında “Bir ülkenin 50 ya da 100 çocuk almaktan imtina etmesi olamaz” diye konuştu. Yunan Başbakan, “Bazı ülkeler Schengen bölgesindeki hareket özgürlüğünün tüm avantajlardan yararlanmak istiyor ama yükleri paylaşmaya yanaşmıyor” dedi.

————-

 

Yunanistan Başbakanı Mitsotakis: “Türkiye ile konuşmak her zaman iyidir. Erdoğan, mülteci meselesi için daha fazla kaynak sağlamak adına Yunanistan ve Avrupa’yı tehdit etmemeli.”

“Yunanistan Başbakanı Mitsotakis: Türkiye ile konuşmak her zaman iyidirYunanistan Başbakanı Mitsotakis, BM Genel Kurulu’nda T.C. Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşmeyi planladığını belirterek, “Bu ilk görüşme olacak. Türkiye ile konuşmak her zaman daha iyidir” dedi.

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Mitsotakis, 84. Uluslararası Selanik Fuarı (TIF) kapsamında düzenlenen geleneksel geniş katılımlı basın toplantısında 2,5 saat boyunca gazetecilerin sorularını yanıtladı.
BM Genel Kurulu çerçevesinde New York’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüşmek niyetinde olduğunu belirten Mitsotakis, “Bu (başbakan olarak) ilk görüşme olacak. Türkiye ile konuşmak her zaman daha iyidir. Konuşmayı, ortak çözümlerle gerginliği azaltmayı her zaman tercih ederim” diye konuştu.

Türkiye ve Avrupa Birliği arasındaki göçmen mutabakatının her iki taraf için de faydalı olduğunu dile getiren Mitsotakis, şunları söyledi:

“Göçmen meselesi sadece Yunan sorunu değil Avrupa sorunudur. Eğer, Türkiye-AB mutabakatının genişletilmesi isteniyorsa bunu konuşalım. Son zamanlarda AB, mutabakat kapsamında Türkiye’ye 6 milyar avro kaynak sağladı. İki taraf içinde doğru olan buydu. Ancak Erdoğan, mülteci meselesi için daha fazla kaynak sağlamak adına Yunanistan ve Avrupa’yı tehdit etmemeli.”

Mitsotakis, mutabakatın uzatılması için Avrupa Birliği’nin Türkiye ile masaya oturması gerektiğine vurgu yaparak, Türkiye’ye göçmenlerin iadesini hızlandırmayı planladıklarını kaydetti.

Avrupa ülkelerine daha fazla dayanışma çağrısında bulunan ve Schengen üyesi ülkelerin Avrupa direktiflerine uyması gerektiğine dikkati çeken Mitsotakis, “Devlet ve hükümet başkanlarını göçmen çocukların dağıtımı konusunda bilgilendireceğim. 50-100 çocuk dahi almayan ülkelerin olması komik bir durum.” değerlendirmesinde bulundu.

https://www.euronews.com/2019/09/08/turkey-shouldnt-coerce-greece-europe-over-migrants-greek-pm

http://www.kibrispostasi.com/c37-DUNYA/n296340-yunanistan-basbakani-mitsotakis-turkiye-ile-konusmak-her-zam

Dw-Reuters-Dpa