Rum Hükümet Sözcüsü: ABD Dışişleri Bakanlığı’nın sondaj gemisi Yavuz konusundaki tutumu Kıbrıs’ın pozisyonunu günlendiriyor

142

Rum Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromou, KHA’ya yaptığı açıklamada, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın sondaj çalışmaları konusunda sadece Kıbrıs Cumhuriyeti’nin karar alma yetkisi olduğu yönündeki açıklamalarının ve sondaj gemisi “Yavuz’u” Kıbrıs’ın Kıt’a Sahanlığından çekmesi için Türkiye’ye çağrıda bulunmasının Kıbrıs’ın pozisyonunu güçlendirdiğini söyledi.

Amerika Birleşik Devletleri, ABD, Dışişleri Bakanlığı bir sözcüsünün “Yavuz sondaj gemisinin Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki faaliyetleriyle ilgili KHA’ya yaptığı açıklamaları değerlendirmesi istenilen Sözcü, Amerika Birleşik Devletleri Hükümetinden böyle bir açıklama söz konusu olduğunda bunun önemli olduğunu vurguladı.

Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromou, “ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklama ve Türkiye’ye söz konusu gemisini Kıbrıs’ın MEB’inden geri çekme çağrısı, pozisyonumuzu güçlendiriyor” dedi.Hükümet Sözcüsü şöyle devam etti:

“ABD hükümetinin herhangi bir eylemin yasalara ve işbirliği ilişkilerine dayalı olması çağrısı, geçmişte iki ülke arasındaki (Türkiye ve Kıbrıs) MEB’in ortaklaşa belirlenmesi için Türkiye’ye müzakere önerisinde bulunan Kıbrıs Cumhuriyeti’nin pozisyonuyla uyumludur. Böyle bir anlaşma doğal gaz konusundaki işbirliğini kolaylaştıracaktır”.

“ABD bu pozisyonuyla, uluslararası toplumun, Türkiye’nin üstlendiği istikrarsızlaştırma eylemi ve yasadışı faaliyetlere karşı çıktığını bir kez daha ortaya koyuyor. Bu mesajlar Türkiye’yi duruma farklı bir mercekle bakacağını ve gelecekte yasal işbirliği ve ilişkilere yol açacak olan Kıbrıs sorununun çözümü için özlü müzakerelere döneceğini umuyoruz”.

Kha