Kıbrıs göç akışı arttığı için daha fazla göçmen kabul merkezi kuracak

144

Rum İçişleri Bakanı Konstantinos Petrides, artan göçmen akışı karşısında Kıbrıs’ın 1000 kişi kapasiteli bir veya iki daha göçmen kabul merkezi açacağını bildirdi.

Ana muhalefet partisi AKEL’in Genel Sekreteri Andros Kyprianou’yla görüşmesinden sonra açıklamalarda bulunan Petrides, Kofinou Kabul ve Barınma Merkezi’nin altyapısının büyük ölçüde geliştirildiğini, 330 kişilik merkezin şimdi 400 kişi barındırdığını söyledi.

Tüm sığınma isteyenlerin barındırılmadığını, Kıbrıs’ta 15.000 kişinin bulunduğunu, diğer 15.000 kişiye koruma statüsü verildiğini ve iş piyasasına entegre olmalarına çalışıldığını belirten İçişleri Bakanı, “Avrupa Birliği’nin yardımıyla 1000 kişilik bir veya iki kabul merkezi daha kurmayı planlıyoruz. Purnara Geçici Koruma Merkezi’ni de genişletiyoruz ve merkezin bir bölümünü hassas gruplar için ayıracağız. AB ile anlaştığımız bir faaliyet planı var ona göre hareket ediyoruz” dedi.

Kıbrıs gibi küçük bir ülkenin göçmen kabulünde bir sınırı olduğuna dikkat çeken İçişleri Bakanı, “Kıbrıs gibi küçük ülkeler ve AB sınırındaki diğer ülkeler, Orta Doğu gibi zor bölgeler, göçmen yükünü çekemezler” şeklinde konuştu.

Petrides, Dublin Düzenlemesinin sadece ön cephedeki ülkelerin yüküyle ilgili yükümlülükleri belirlemekle kalmaması gerektiğini, bir gözden geçirme olması, tüm AB ülkelerinde otomatik dağıtım sistemi başlatılması, üçüncü ülkelerle daha fazla geri kabul anlaşması yapılması gerektiğini ifade etti.

Kıbrıs’ın o sayılarla baş etmeye hazır olmadığını, Bakanlığın takip ettiği prosedürde gelişme olması, ulusal düzeyde de bir takım tedbirler alınması, Avrupa sığınma sistemiyle işbirliği halinde sığınma prosedürünün hızlandırılması, kabul bölgesinde koşulların geliştirilmesi gerektiğini vurgulayan Petrides, Uluslararası Koruma İdare Mahkemesi kurulması gerektiğini kaydetti.