Salvini’den Almanya’ya ‘şantaj’ suçlaması: Bize Avrupa’nın göçmen kampı gibi davranamazlar

148

İtalya Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Salvini, “Alman hükümetinden benim şantaj olarak yorumladığım bir e-posta geldi. ‘Biz (İtalyan sahil güvenlik gemisindeki) 30 göçmeni alıyoruz, siz de yaklaşmakta olan Alman (Alan Kurdi) gemisindeki 40 göçmeni alın’ diyorlar. Almanlar ve Fransızlar, bize Avrupa’nın göçmen kampı gibi davranamazlar” dedi.

İtalyan SKYTG24 kanalına değerlendirmelerde bulunan Salvini, İtalyan sahil güvenlik gemisi Gregoretti’de tutulan sığınmacıların diğer Avrupa Birliği (AB) üyeleri arasında paylaşımının kabulü ve son olarak İtalyan kara sularına girişini yasakladıkları Alman sivil toplum kuruluşu (STK) Sea Eye’a ait Alan Kurdi gemisinin akıbetine değindi.

‘ALAN KURDİ GEMİSİ KARASULARIMIZA GİRERSE EL KOYARIZ’

Bu iki konuya ilişkin Almanya’dan kendisine bir e-posta geldiğini anlatan Salvini, “Alman hükümetinden benim şantaj olarak yorumladığım bir e-posta geldi. E-postada, ‘Biz (Gregoretti’deki) 30 göçmeni alıyoruz, siz de yaklaşmakta olan Alman (Alan Kurdi) gemisindeki 40 göçmeni alın’ diyorlar.” ifadelerini kullandı. Salvini, Lampedusa’ya yaklaşmakta olan Alan Kurdi gemisi için “Eğer gemi karasularımıza girerse el koyarız.” diye konuştu.

https://tr.sputniknews.com/avrupa/201908011039822303-salviniden-almanyaya-santaj-suclamasi-bize-avrupanin-gocmen-kampi-gibi-davranamazlar/