Mitsotakis:Kıbrıs ve Yunanistan’ın eşgüdümlü faaliyetleri devam edecek.Yunan dış politikası Kıbrıs’ta Türk işgalinin sona ermesine odaklıdır

169

Yunanistan Başbakan Kyriakos Mitsotakis, Türkiye’nin, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarını sorgulamakta ısrar etmeyi sürdürdükçe Kıbrıs ve Yunanistan’ın eşgüdümlü faaliyetlerinin devam edeceğini açıkladı.

Mitsotakis bu açıklamasını, pazartesi akşamı Başkanlık Sarayında Rum lider Nikos Anastasiades tarafından Yunanistan Başbakanı ve beraberindeki heyet onuruna verilen resmi akşam yemeğindeki konuşmasında yaptı.

Nikos Anastasiades ise akşam yemeğindeki konuşmasında, 9 Ağustos tarihinde Kıbrıs Türk Toplumu Lideri Mustafa Akıncı ile yapacağı gayri resmi görüşmeye kararlılıkla katılacağını belirtti.

Türkiye’nin, Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki yasadışı faaliyetleri ve Türk işgali altındaki bölgelerde bulunan kapalı Varoşa kentine envanter çalışmaları için uzmanlardan oluşan bir ekibin girmesi konusuna değinen Anastasiades, bu tür eylemlerin 9 Ağustos’ta Kıbrıs Türk Toplumu Lideri ile yapacağı görüşmenin arifesinde yer alan kabul edilmez gelişmeler olduğunu belirtti.

Anastasiades, Kıbrıs Rum tarafının siyasi eşitliği öngören BM kararları dâhil tüm kararlara saygılı olduğunu defalarca ifade ettiğini belirtti.

Konuk Başbakan, Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunmasının Yunanistan’ın dış politikasının öncelliği olduğunu vurgulayarak, Kıbrıs sorununun bir istila ve işgal sorunu olduğuna işaret etti.

Kıbrıs ve Yunanistan’ın, Kıbrıs’ın MEB’indeki Türk hodri meydan tavrının ele alınması amacıyla ikili işbirliği konusuna değinen Mitsotakis, Ankara’nın uluslararası çağrıya önem vermedikçe ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarını sorgulamakta ısrar etmeyi sürdürdükçe, Kıbrıs ve Yunanistan’ın eşgüdümlü faaliyetlerinin devam edeceğini vurguladı.

Kyriakos Mitsotakis, Cumhurbaşkanı Anastasiades ve Kıbrıs Türk Toplumu Lideri arasında 9 Ağustos’ta yapılacak görüşmeyi “olumlu bir gelişme” olarak niteledi.

———-

Mitsotakis: Yunan dış politikası Kıbrıs’ta Türk işgalinin sona ermesine odaklıdır

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis, Yunan dış politikasının ana ilgisinin, tam ve kesin stratejik ilgi alanının Kıbrıs’ta Türk işgalinin sona ermesi olduğunu bildirdi.

Lefkoşa’daki temaslarının ardından pazartesi günü basına açıklamalarda bulunan Mitsotakis,  Nicos Anastasiades’in Kıbrıs Türk Toplumu Lideri Mustafa Akıncı’yla 9 Ağustos’ta yapacağı görüşmenin yeni bir anlayış çerçevesiyle sonuçlanacağını umduğunu belirtti ve “Bu Kıbrıs için biraz ilerlemeye izin verecektir” dedi.

Kıbrıs sorunuyla ilgili olarak Anastasiades’in söylediklerini tekrarlayan Kyriakos Mitsotakis, Yunanistan’ın dış politikasının tam ve kesin stratejik ilgisinin Türk işgalini sona erdirmek olduğunu, Anastasiades ve Akıncı arasında görüşme yapılacak olmasından memnun olduğunu ifade etti.

Mitsotakis, ana sorun üzerinde ilerlemeye izin verecek yeni bir anlayış çerçevesinin ilerlemeye izin vereceği konusunda ihtiyatlı iyimserlik içerisinde bulunduğunu açıkladı.

Yunanistan Başbakanı, Kıbrıs sorununun çağdışı kalmış garantiler sistemi tamamen ortadan kaldırılmadan ve adadan Türk işgal güçleri geri çekilmeden çözülemeyeceğine bir kez daha açıklık getirdi.

Kyriakos Mitsotakis, 9 Ağustos’taki toplantıdan çıkacak sonucu Anastasiades’in kendisine bildirmesini büyük bir merakla bekleyeceğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Nicos Anastasiades de, Akıncı ile kararlılıkla ve olumlu siyasi isteklilikle görüşeceğini, Kıbrıslılar olarak öncelikle tüm Kıbrıslıların çıkarına olacak bir çözüm bulmak için çalışmayı beklediklerini ifade etti.

Anastasiades, müzakerelerin başlamasının, gerekli ortamın sağlanmasının, diğer tarafın gerçek niyetiyle ilgili kuşku ve güvensizlik hislerini artıracak Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi içerisinde yasadışı faaliyetlere son verilmesinin, ayrıca Mağusa’nın tellerle çevrili bölgesiyle ilgili planlar yerine güven artırıcı tedbirle Türkiye’nin aktif katılımını gerektirdiğine dikkat çekti.

Nicos Anastasiades ve Kyriakos Mitsotakis basına Türkiye’nin Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki kışkırtmalarından da söz ettiler.

Yunanistan Başbakanı, Türkiye’nin artan kışkırtıcı davranışlarına uyumlu tepki gösterilmesinin yollarını görüştüklerini, bunun sadece Yunanistan ve Kıbrıs arasındaki mükemmel işbirliğini sınırlayan bir tepki olmayacağını, bunun AB’ni ilgilendiren bir tepki olacağını, çünkü birliğe üye ülkelerden birinin egemenlik haklarıyla ilgili olduğunu, ayrıca AB enerji politikası olduğunu, Doğu Akdeniz havzası içerisinde enerji kaynaklarının çeşitlendirmesi gerektiğini hatırlattı.

Anastasiades ise Türkiye’nin yasadışı faaliyetlerine karşı Yunanistan’ın gösterdiği güçlü desteğe teşekkür etti.

Nicos Anastasiades, “Uluslararası meşruluğu ve bir AB üyesi devlet olarak müktesebat ve uluslararası hukuk gereği egemenlik haklarını savunmanın görev ve yükümlülük olduğuna ortak karar verilmiştir ve biz AB kararlarını özellikle memnuniyetle karşılıyoruz” dedi.

Anastasiades ve Mitsotakis Kıbrıs ve Yunanistan’ın Doğu Akdeniz Bölgesi’nde kurulan üçlü işbirliği mekanizmasının önemine de dikkat çektiler.

Anastasiades, Mitsotakis’le görüşmelerinde Doğu Akdeniz’de ortak hareket etme, Mısır, İsrail, Lübnan, Ürdün ve Filistin’le kurdukları üçlü işbirlikleriyle ileriye götürülecek ortan girişimleri artırma niyetlerini yeniden teyit ettiklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı, “Hedefimiz, özellikle enerji sektöründe bölgesel işbirliği, diyalog, barış içinde bir arada yaşamaktan başka bir şey değildir” şeklinde konuştu.

Nicos Anastasiades, geliştirilen işbirliği ağının hiç kimseye karşı olmadığını ve hiçbir komşu ülkeyi dışarda bırakmadığını vurguladı; “Aksine Doğu Akdeniz’in bu hassas bölgesinde barış, güvenlik ve istikrar ortak hedefinin artırılması, işbirliklerinin kurulması olduğunu belirtti.

Yunanistan Başbakanı Mitsotakis de, Anastasiades’in Kıbrıs’ın rekabet edilebilirliğini teşvik eden cesur reformlarını ve süratle olumlu bir büyüme oranına ulaşmasını övdü; hükümetinin bunu örnek alacağını kaydetti.

—————–

Yunanistan Başbakanı: Kıbrıs’ın işgalinin sona ermesi Yunanistan dış politikasının öncelliğidir

Kıbrıs’ta resmi temaslarda bulunmakta olan Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis, Kıbrıs’taki Türk işgalinin sona erdirilmesinin, ülkesinin dış politikasının mutlak, istikrarlı bir stratejik öncelliği olduğunu vurguladı. Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiades ve Kıbrıs Türk Toplumu Lideri Mustafa Akıncı arasında 9 Ağustos’ta yapılacak görüşmede “yeni bir uzlaşma çerçevesinin” oluşturulacağı konusunda ihtiyatlı iyimserliğini ifade etti.

Mitsotakis, Başkanlık Sarayında Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiades ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Kıbrıs sorununa değindi ve Türk işgalinin sona erdirilmesinin ülkesinin mutlak, istikrarlı bir stratejik öncelliği olduğunun altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiades ise Kıbrıs Türk Toplumu Lideri Mustafa Akıncı ile yapacağı görüşmeye “kararlılıkla ve olumlu siyasi irade ile” katılacağını ifade ederek, “öncelikle tüm Kıbrıs vatandaşlarının çıkarlarına hizmet edecek bir çözüm bulmak için Kıbrıslılar olarak çalışmayı bekliyoruz” dedi.

Kıbrıs sorunundaki müzakerelerin yeniden başlaması konusuna değinen Cumhurbaşkanı Anastasiades, müzakerelerin yeniden başlamasını sağlayacak uygun ortamın oluşturulması için Türkiye’nin yasadışı faaliyetlerine ve Varoşa ile ilgili planlarına sona vererek olumlu katkıda bulunmasının şart olduğuna işaret etti.

Kha