AB Türkiye’yi Akdeniz’deki faaliyetleri nedeniyle cezalandırmaya hazırlanıyor (english)

152

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Türkiye’nin Kıbrıs açıklarındaki sondaj çalışmaları konusunda AB’yi yanlı olmakla eleştirirken, AB’nin Türkiye’yi Akdeniz’deki faaliyetleri nedeniyle cezalandırmaya hazırlandığı bildirildi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin Kıbrıs açıklarında genişleterek sürdürdüğü doğalgaz arama faaliyetlerinin yasal olmadığını açıklayan Avrupa Birliği’ne (AB) tepki gösterdi. Ancak AB temsilcilerinin bugün bir araya gelerek Türkiye’ye yönelik baskıyı artırmak konusunda görüş birliğine vardığı ve Pazartesi günü düzenlenecek AB Dışişleri Bakanları toplantısında Türkiye’ye ceza verilebileceği belirtiliyor.

Çavuşoğlu Ankara’da düzenlenen Irak ile askeri işbirliği toplantısından sonra yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Kıbrıs açıklarındaki sondaj çalışmaları ile ilgili de konuştu. “Sondaj çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Fatih gemimizden sonra Yavuz gemimiz de bölgeye gitti ve bu bölgede sondaj çalışmalarını başlatacak” ifadelerini kullanan Çavuşoğlu, “Hiç kimsenin yorum yapma hakkı yoktur. Kıta sahanlığında ne yapmak istediğine ancak Türkiye karar verir” dedi.

Kıbrıs’taki sondaj tartışmalarında AB’nin tarafsız davranmadığını ifade eden Çavuşoğlu, “AB ülkeleri dayanışma adına tamamen Rum yanlısı bir tutum izliyor” diye konuştu. Türkiye’nin bölgedeki faaliyetlerinin tamamen yasal olduğunu keydeden Bakan Çavuşoğlu, uluslararası hukuka göre hareket edildiğini belirterek, “Herkes Türkiye’nin haklarına saygı duymalıdır” şeklinde konuştu.

Dışişleri Bakanlığı’ndan bugün yapılan açıklamada da, Kıbrıs’ın AB üyesi olduğuna vurgu yapılarak, bu nedenle Birliğin iki taraf arasında bağımsız bir arabulucu olamayacağı ifade edildi.

Türkiye’ye ceza AB’nin gündeminde

Öte yandan Pazartesi günü düzenlenecek AB Dışişleri Bakanları toplantısında Türkiye’ye ceza verilebileceği belirtiliyor. AB Komisyonu Başkanı Donald Tusk, AB’nin tüm iyi niyetine karşın Türkiye’nin gerilimi tırmandırdığını belirterek, bu tutumunun AB’nin tepkisini kaçınılmaz hale getirdiğini ifade etti.

https://www.dw.com/tr/ab-t%C3%BCrkiyeyi-akdenizdeki-faaliyetleri-nedeniyle-cezaland%C4%B1rmaya-haz%C4%B1rlan%C4%B1yor/a-49539683