Kadın üniversitesi tartışması: “Türkiye’yi geriye götürür” Üniversiteler: Neden kuruldular, başarılılar mı?

177

Kadın hakları savunucuları ve akademisyenler, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kadın üniversitesi isteğinin 21’inci yüzyıla aykırı olduğunu ve Türkiye’de önceliğin eğitim sistemini düzeltmek olması gerektiğini savunuyor.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3 Temmuz’da yaptığı açıklamada, Japonya’da sadece kadınların eğitim gördüğü üniversiteler olduğunu belirterek, “Çok önemli bir şey. Türkiye de benzer bir adımı atmalı” dedi. Erdoğan, Türkiye dönüşünde de konuyu tekrarlayarak, bu kez YÖK’e seslendi ve gerekli adımların atılmasını talep etti.

Erdoğan’ın referans aldığı Japonya, toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin oldukça yüksek olduğu bir ülke. Kadınların erkekler ile aynı eğitim fırsatlarına sahip olmadığı ülkede kadın üniversitelerinin tarihi ise eskiye dayanıyor. Kadınların toplumsal hayatta ayrımcılığa maruz kaldığı Japonya’da, 80 tane kadın üniversitesi bulunuyor. Japonya, Dünya Ekonomik Forumu (WEF) Küresel Cinsiyet Eşitsizliği 2018 Raporu’nda 149 ülke içinde 110. sırada yer alıyor. Aynı listede Türkiye ise 130’uncu sırada.

ABD’de azalıyor, Ortadoğu’da artıyor

Peki, dünya genelinde durum nedir?Uluslararası Eğitimciler Birliği (NAFSA) tarafından 2017 yılında yayınlanan “Women Universities Around The World” raporuna göre, ABD’de 50 yıl önce sayısı 230 olan kadın üniversiteleri 45’e düştü.

https://www.dw.com/tr/kad%C4%B1n-%C3%BCniversitesi-tart%C4%B1%C5%9Fmas%C4%B1-t%C3%BCrkiyeyi-geriye-g%C3%B6t%C3%BCr%C3%BCr/a-49480256

Japonya’daki kadın üniversiteleri: Neden kuruldular, başarılılar mı?

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-48877807